3 otázky, díky kterým můžete poznat, že vaše dítě trpí vadou páteře

21. květen 2024

Až deset procent českých dětí trpí vadami páteře. Pokud je neodhalíme včas, mohou vést k trvalé, celoživotní bolesti. Páteř se křiví a dochází k degenerativním změnám, pak třeba předčasně stárnou ploténky a obratle.

Relativně známá je skolióza, ale v případě takzvané Scheuermannovy choroby zůstává většina případů úplně neodhalena, jak upozorňuje Tadeáš Řáha, student, pacient a ambasador kampaně za zvýšení povědomí o dětských vadách páteře.

Rodičům doporučuje, aby si položili tři jednoduché otázky, které jim pomohou rozpoznat vadu páteře u dítěte:

  1. Má dítě potíže se na vyzvání narovnat?
  2. Trpí dítě opakovaně bolestí nebo nepohodlím v zádech?
  3. Je v rodině blízký příbuzný s podezřením na vadu páteře?

„Pokud je odpověď na jednu, nebo více z těchto otázek ano, tak je na místě vzít dětského pacienta k pediatrovi. Ten může vypsat žádanku na rentgenové vyšetření a vyšetření u specialisty, to znamená ortopeda nebo rehabilitačního lékaře. Případně je možné vzít dítě rovnou k soukromému ortopedovi,“ říká Tadeáš Řáha.

Čtěte také

V těchto případech je podle něj důležité jednat. „Doporučujeme rodičům, aby chodili na vyšetření převážně ke specialistům, kteří se zaměřují na vady páteře. Pak je nejmenší riziko nesprávné diagnózy a léčby. A zároveň by se neměli bát využít názoru druhého lékaře, což je možnost daná ze zákona,“ dodává.

„Pokud už jsme si opravdu jistí, že se jedná o vadu páteře, je ideální navštívit s dítětem super specializovaná centra. Jejich seznam najdete mimo jiné na webových stránkách scheuermannova-choroba.cz. Tam dostanete opravdu špičkovou péči světové úrovně,“ komentuje Tadeáš Řáha.

Celý rozhovor o dětských vadách páteře s Tadeášem Řáhou si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.

Spustit audio

Související