Nejlepší prevencí Alzheimera je zdravý spánek. Během snění navíc startuje imunita a probouzí se kreativita
Jste ranní ptáčata? Nebo noční sůvy? Obojí je v pořádku a má na světě své místo. Říká to lektor zdravého spánku a autor bestselleru Konec prokrastinace Petr Ludwig. Je podle něj prokázáno, že dispozice k tomu, jak člověk spí, se dědí, a to dokonce už po tisíciletí.
Souvisí to s tím, že lidské kmeny kdysi potřebovaly pokrýt „noční hlídky“ a zároveň se podělit o „denní práce“. Je tedy společensky výhodné, aby někteří z nás ožívali za kuropění a jiní až s večerem. Stejně tak je proti přírodě, abychom všichni chodili do práce například na šestou.
Petr Ludwig zdůrazňuje, že zdravý spánek je nezbytný pro kvalitní život: „Ve spánku se odehrává spousta procesů. Zaprvé se mozek čistí. Konkrétně od takzvaných beta amyloidů, což jsou látky, které podle nových studií souvisejí s Alzheimerovou chorobou. Takže nejlepší prevencí Alzheimera je dobrý spánek!“
Dále se během snění aktivuje imunitní systém. „Studie ukázaly, že jde-li například člověk na očkování proti chřipce a zároveň má spánkovou deprivaci, tedy spí šest hodin a méně, vytvoří se mu o polovinu méně protilátek,“ uvádí Petr Ludwig. Imunita se zkrátka aktivuje v noci. „Známe to všichni. Když jsme nemocní a podaří se nám dobře se prospat, cítíme se potom lépe,“ dodává.
Spánek souvisí i s kreativitou. „Člověk jde večer spát s problémem a ráno se probouzí s řešením. A to není iluze,“ usmívá se známý prokrastinátor. „Mozek nám opravdu ve fázi REM mixuje věci z přítomnosti a minulosti, kombinuje je mezi sebou. My to prožíváme jako sny a on si u toho dokáže odžít věci, které potom nemusí odžít v realitě,“ vysvětluje s tím, že řada slavných vynálezců získala své nápady během spánku.
Čtěte také
Pro dobré nastartování kardiovaskulárního systému doporučuje Petr Ludwig po ránu studenou sprchu. Nebrání ani konzumaci kávy, upozorňuje ale na dlouhý poločas rozpadu kofeinu: „Odbourání trvá kolem pěti až šesti hodin, záleží opět na naší genetice.“
Ideálně bychom tedy měli kofein přijímat pouze dopoledne, maximálně do brzkého odpoledne. „Dáme-li si ve čtyři, v pět ještě druhou, třetí kávu, může nám spánek hodně narušit. Člověk to možná nevnímá, má pocit, že usnul rychle, ale nechá-li si ve spánkové laboratoři změřit mozkové vlny, na snímku z EEG sám pozná, že správné, hluboké fáze spánku má méně,“ upozorňuje Petr Ludwig.
Špatnou zprávu má i pro konzumenty alkoholu: „I jediná sklenička vína před spaním dokáže narušit REM spánek. Chmel sice působí sedativně, takže člověk má pocit, že se mu chce spát, usne rychle, ale když si nějakou technologií změří fáze spánku – dneska už to velmi přesně dokáží i chytré hodinky nebo prsteny – zjistí, že i po jedné sklence piva má výrazně méně REM spánku. A ten je rozhodující pro kreativitu.“
Celý rozhovor s Petrem Ludwigem o zdravém spánku i o tom, jak ho dosáhnout, si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Související
-
Káva zvyšuje účinek léků na bolest. V kombinaci s přípravky na osteoporózu má ale efekt opačný
Farmaceut Josef Suchopár uvádí, že čaje a ovocné šťávy nejsou vhodné k zapíjení léků. Čaj účinky tlumí. Naopak džus, zvlášť grapefruitový a pomelový, nebezpečně zvyšuje.
-
Špatná volba zaměstnání může člověku zničit zdraví, upozorňuje lékař tradiční čínské medicíny
Člověk je strom, který vyrůstá z kořenů svých vloh. Tím, jak se o sebe stará a sám sebe vnímá, tvoří svůj kmen. Z poetické teorie vychází „radar tradiční čínské medicíny“.
-
Čtvrtina českých dětí má nadváhu až obezitu. Provází je zdravotní potíže a na další si zadělávají
Každé čtvrté české dítě se podle údajů zdravotního ústavu potýká s kily navíc. Přibližně 15 procent dětské populace trpí obezitou, dalších 10 procent má alespoň nadváhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.