Akutní krizi řeší tabletka, ale o záda je třeba se starat hlavně ve chvílích, kdy nebolí, radí neurolog
Až 90 procent Čechů alespoň jednou za život zažilo úpornou bolest zad. Za ní ve valné většině případů nestála vážná příčina. Jak zdůrazňuje neurolog Svatopluk Ostrý, bolestivá záda ani nelze zázračně vyléčit. Musíme se o ně zkrátka neúnavně starat.
Akutní bolest zad může být krutá. Jak si od ní pomoci? „Na začátku je důležité zklidnit tu situaci, vzít si některý z běžných léků na bolest, které máme obvykle doma a které jsou dostupné v lékárnách, a udělat si klidový režim,“ odpovídá neurolog Svatopluk Ostrý.
Pokud jsme schopni se při bolesti pohybovat, je to podle něj dobré a měli bychom pokračovat v základní sebeobsluze. Pokud zvládneme jít ještě dále, lehce si zacvičit. „K tomu pomůžou různé příručky a manuály dostupné i na webových stránkách, nebo poradí fyzioterapeut, pro kterého je to každodenní náplň práce,“ dodává.
Situaci je pak vhodné využít pro budoucnost, začít se o záda starat, a to hlavně ve chvílích, kdy nebolí. „Fyzioterapeut se stane vaším trenérem, řiďte se jeho pokyny. Jestliže budete zodpovědní, bude to mít dobrý efekt. Důležité ale je nepřestat, jakmile hlavní bolesti pominou. Zařaďte cvičení do každodenního režimu, bolesti se pak budou vracet méně často a nebudou tak intenzivní,“ doporučuje neurolog.
Čtěte také
Tlumicí efekt podpůrných prostředků, jako jsou tablety, infuze, vpichy, je podle něj prakticky stejný. „Proti bolesti působí všechny preparáty obdobně. Rozdíl vidíme v tom, že reakce pacienta na podanou léčbu často souvisí s jeho preferencí, s jeho očekáváním. Když pacient věří, že mu pomůže injekce, tak ta pak bude mít větší efekt, než když dostane tabletku. Psychika hraje velkou roli a my se to snažíme respektovat,“ popisuje.
Další pomůcky jako bederní pásy, korzety, límce označuje Svatopluk Ostrý za dobrého sluhu, ale zlého pána. „V některé fázi nám mohou skutečně pomoci, ale pokud se stanou pravidlem, tak škodí. Pokud zádům neustále něčím pomáháme, tak ony nemají důvod na tom pracovat. Svaly nejsou dostatečně připravené na zátěž, a když přijde, tak se nám daleko snáze přitíží a obtíže jsou skutečně intenzivní,“ vysvětluje.
Masáže samy o sobě podle něj velký efekt nepřinesou. Spíše díky nim máme pocit, že jsme pro sebe něco udělali. Pokud jsou ale součástí komplexní pohybové léčby, jedná se o vhodný doplněk.
Celý rozhovor s neurologem Svatoplukem Ostrým o bolestech zad si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.
Související
-
Kýla sama nezmizí. Nepomůže ani cvičení a dieta, jediným řešením je operace, připomíná lékařka
Kýlu si obvykle spojujeme s břichem. Existuje ale mnoho druhů kýly, kdy se orgán přesune z přirozeného místa. „Za svou kýlu si člověk nemůže,“ říká primářka Marta Horáková.
-
Lidské tělo má svou paměť. Kvůli ní nás může trápit bolest i bez fyzické příčiny, líčí fyzioterapeut
Zatoulané bolesti, které vyzařují z jednoho místa a projevují se na úplně jiném, existují. Setkává se s nimi fyzioterapeut Jaroslav Zeman z českobudějovického studia Úleva.
-
Na napravení škod po mrtvici má pacient půl roku. Pak už každé zlepšení vyžaduje mnoho úsilí
Když už měl člověk tu smůlu a postihla ho mrtvice, touží se alespoň znovu zapojit do života a být samostatný. To jde, pokud investuje čas a síly do neurorehabilitace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.