Před 120 lety vzniklo Mlékařské družstvo táborské, předchůdce dnešní Madety. Založili ho Štastný a Nádherný
Osud si dokáže s člověkem někdy zajímavě pohrát, zvlášť když mu přihraje do cesty taková přídavná jména jako nový, nádherný nebo šťastný. Navíc když to v tu chvíli nejsou už jenom přídavná jména, ale jména podstatná, a to dokonce velmi podstatná, protože jejich nositelé založili díky své vizi něco nového, co přetrvalo dodnes.
Před 120 lety se v táborském Grandhotelu Nový sešli pánové Alfons Šťastný a Ervín Nádherný s vizí založení zemědělského družstva zpracovávajícího mléko. Posléze se k nim přidal ještě Josef Forman a zakrátko se sešlo dohromady 136 zakládajících členů na ustavující valné hromadě Mlékařského družstva táborského.
Velkostatkář Ervín Nádherný, poslanec a vydavatel Selských novin Alfons Šťastný a okresní tajemník Josef Forman stáli u zrodu něčeho, co přetrvalo dodnes, byť už s trochu jiným názvem. Z původního Mlékárenského družstva táborského se název postupně změnil na MDT a později na upravenou verzi Made in Tábor, tedy Madeta.
Myšlenka družstevního vlastnictví byla tehdy naprosto novátorskou. Byla především založena na faktu, že členové družstva jsou vlastníci, ať už pozemků, statků a podobně, nikoliv tedy jako v době padesátých let a násilné kolektivizace, kdy defacto vznikala družstva z bezzemků založená na zabaveném majetku.
Táborské družstevníky záhy následovala další družstva jako například v Jarošově nad Nežárkou, Žirovnici nebo Blažejově.
Více z historie Mlékařského družstva táborského si poslechněte v příspěvku redaktora Zdeňka Zajíčka.
Související
-
Budějovická synagoga šla k zemi v roce 1942. Věže museli nacisté odstřelovat nadvakrát
Rok 1942 byl likvidační pro židovskou komunitu v Českých Budějovicích a okolí. Z města byl vypraven transport do koncentračních táborů, nacisté také zbourali synagogu.
-
V Budějovicích jezdily tramvaje. Byly ale velmi pomalé a před mostem museli cestující vystoupit
Jediného pozůstatku po tramvajích v Českých Budějovicích si můžete všimnout na Mariánském náměstí. Zbyl tu sloup postavený při rekonstrukci trati ve 20. letech 20. století.
-
Budovu, kde dnes sídlí knihovna, stavěli občané v Akci Z. Odpracovali 200 tisíc hodin
„Na Lidické třídě v Budějovicích už jsou seřazeny jednotky Pohraniční stráže, Československé lidové armády a Lidových milicí.“ To zaznívá v rozhlasové reportáži ze 70. let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.