Pokud jste prodělali covid-19, můžete darovat svou plazmu, a tím pomoci k uzdravení i ostatním

28. prosinec 2021

Takzvaná rekonvalescentní plazma je vedle monoklonálních protilátek a Remdesiviru stále základním stavebním kamenem při léčbě covidu. Jednu ze složek své krve mohou darovat lidé, kteří v nedávné době onemocnění prodělali. Pomohou tak uzdravit se ostatním, dokonce tím mohou i zachraňovat životy.

Rekonvalescentní plazmu odebírá například centrum Plasmafera na pracovištích v Českých Budějovicích a Táboře. „Dárce se může přihlásit přímo na našich webových stránkách plasmafera.eu, kde najde i telefonní čísla. Máme pro tento účel zřízenou speciální covid linku, kde ihned podáme základní informace,“ říká ředitelka Lucie Danko.

Během tohoto prvního kontaktu se podle ní potenciální dárce může zeptat na cokoli, co ho zajímá. Ten, kdo dosud krevní plazmu nikdy nedaroval a má třeba obavy, se přesně dozví, jak odběr probíhá.

„Pokud se dárce objedná k nám do centra, musíme nejdřív zjistit hladinu protilátek proti covidu-19, které mu zůstaly a jsou právě v té lidské plazmě, kterou odebíráme. Jakmile máme výsledky a víme, že kandidát je vhodným dárcem a mohl by pomoci, zveme si ho na přímo na odběr,“ popisuje.

Čtěte také

Odběr plazmy se podle ní od klasického odběru krve příliš neliší. „Dárce musí vyplnit anamnestický dotazník, který se konzultuje s lékařem. Vlastní odběr trvá zhruba čtyřicet minut. Je časově náročnější než odběr plné krve, protože probíhá v cyklech. Je cyklus odběru a potom ještě fáze návratu, kdy se separuje krevní plazma do vaku a separují se krevní buňky, které se při návratové fázi vrací zpátky do oběhu,“ vysvětluje Lucie Danko.

Pro odběr rekonvalescentní plazmy je v současnosti udělena výjimka, darovat je možné každý týden. „Jinak se běžně plazma odebírá jednou za 14 dnů a na odběr plné krve můžete jít třikrát, maximálně čtyřikrát do roka, protože tam je zátěž na organismus větší. Odběr plazmy déle trvá, ale pro dárce je komfortnější,“ doplňuje ředitelka odběrových center.

Bezprostředně po prodělaném onemocnění je podle ní množství protilátek v plazmě nejvyšší. „Díky tomu, že už máme možnost porovnávat výsledky za delší období, víme, že množství protilátek postupem času klesá. Vhodné je darovat bezprostředně, to znamená čtrnáct dní po vyléčení z covidu a následně maximálně tři měsíce,“ uvádí.

O tom, jak krevní plazma lidí, kteří překonali covid-19, může pomoci ostatním, mluví Lucie Danko v magazínu Zdravíčko. Celý rozhovor si poslechněte online.

autor: Eva Kadlčáková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.