Podzim v zahradní restauraci. Hořce ironický příběh o pozdní lásce, samotě a posledních věcech člověka čte Josef Vinklář
František Flanderka je bývalý učitel češtiny a dějepisu na penzi. Je bláhově a naprosto platonicky zamilován do své někdejší žačky, mladé Zuzany řečené Cuňa. Píší se 80. léta 20. století a on smutně a odevzdaně glosuje život svůj i život okolo především v oblíbené zahradní restauraci Balkán.
Podzim v zahradní restauraci (1988) je závěrečnou částí volné trilogie Jiřího Šotoly, následuje po románech Malovaný děti (1983) a Róza Rio (1986). Jedná se o autorovu poslední prózu, kterou dopsal krátce před smrtí, v době, kdy byl již těžce nemocen.
Hořce ironický příběh o pozdní lásce, samotě a posledních věcech člověka dostal rozhlasovou podobu v roce 1990. V plzeňském studiu román načetl herec Josef Vinklář.
Jiří Šotola
Básník, prozaik, dramatik, novinář, herec a divadelní režisér Jiří Šotola se narodil v roce 1924 ve východočeských Smidarech. Maturoval na gymnáziu v Hradci Králové a začal studovat pražskou konzervatoř. Studia v roce 1943 přerušil, protože byl nasazen do výroby jako pomocný dělník ve slévárně.
Po válce studium na dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze dokončil a absolvoval studia činoherní režie u Jiřího Frejky na DAMU. Souběžně byl zapsán jako posluchač Filozofické fakulty University Karlovy, kde navštěvoval přednášky z estetiky a filozofie, studia však nedokončil.
Působil jako režisér a dramaturg v divadlech v Hradci Králové, v Trutnově a v Šumperku. Po absolvování vojny pracoval jako redaktor v nejrůznějších časopisech – Československý voják, Květen, Kultura a Kulturní tvorba. V roce 1964 krátce řídil jako zastupující šéfredaktor Literární noviny.
V polovině 60. let byl také několik let prvním tajemníkem Svazu československých spisovatelů. Po 1970 nesměl publikovat. To se změnilo v roce 1975, když v Tvorbě kriticky přehodnotil činnost SČSS a Literárních novin během svého tamního působení.
Literární kariéru začínal jako básník, od poloviny 60. let se pak věnoval historické próze. Jeho prozaickou prvotinou byl historický román Tovaryšstvo Ježíšovo (1969), zpověď mladého jezuity pověřeného úkolem pokatoličtit východní Čechy. V roce 1993 byla podle Šotolova nejznámějšího románu natočena stejnojmenná rozhlasová četba.
Druhý slavný Šotolův román Kuře na rožni vyšel nejprve v němčině v roce 1972 pod názvem Vaganten, Puppen und Soldaten. O dva roky později byl vydán v samizdatové edici Petlice. Oficiálně vyšel teprve poté, co autor podrobil v časopise Tvorba své dosavadní literární působení sebekritice.
Jiří Šotola zemřel krátce před svými 65. narozeninami v květnu 1989.
Související
-
Něco se musí stát. Příběh stárnoucí matky a dospělé dcery, které byla zatajena existence otce
Šedesátnice Maruš příliš nevychází se svou třicetiletou, ale stále svobodnou a bezdětnou dcerou. Možná by také ještě ráda našla partnera, jenže vhodný muž je v nedohlednu.
-
Před potopou. Komisařka Marie Výrová rozplétá starý případ a spustí sled dramatických událostí
Vyšetřovatelka Marie Výrová po odchodu od policie přednáší na univerzitě. Na popud své studentky Lucie se vrátí ke staré dopravní nehodě, která možná nehodou vůbec nebyla.
-
Eduard Petiška: Pověst o štěstí. Stárnoucí muž vzpomíná na první erotické jiskření
„Bylo to několik vteřin, které stačí lásce, aby pronikla k srdci.“ Vojta a Máša se kdysi za války setkali v krytu. Na první erotické jiskření pak po letech Vojta vzpomíná…
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.