Eduard Petiška: Pověst o štěstí. Stárnoucí muž vzpomíná na první erotické jiskření
„Bylo to několik vteřin, které stačí lásce, aby pronikla k srdci.“ Vojta a Máša se kdysi za války setkali v protiletadlovém krytu. Na první erotické jiskření, které ho onoho léta překvapilo, pak po letech stárnoucí Vojta vzpomíná…
Poetickou povídku Pověst o štěstí napsal Eduard Petiška. Vyšla v roce 1981 v povídkovém souboru Pohyb květin a jiné radosti a potíže.
Rozhlasové zpracování pochází z roku 2005. Vzpomínání stárnoucího muže ve studiu načetl herec a dabér Miloš Hlavica.
Eduard Petiška
Spisovatel a překladatel Eduard Petiška se narodil před 100 lety, 14. května 1924, v Praze. Díky mamince Adéle, opěrní pěvkyni a spisovatelce, která pocházela z německo-nizozemského rodu malířů a litografů, mluvil od dětství plynně německy.
Po mamince zdědil také hudební sluch, byl přijat na konzervatoř, ale jeho plány překazila válka, kdy byl pracovně nasazen jako soustružník do továrny v Čelákovicích.
Po válce vystudoval srovnávací literaturu a germanistiku na pražské filozofické fakultě. Psal básně, prózu, články do novin, překládal z němčiny, spolupracoval s filmem a s rozhlasem. Byl aktivním členem Syndikátu spisovatelů.
Po Únoru 48 se ale jako nekomunista a německy mluvící intelektuál stal nepohodlným a skončil na seznamu zakázaných autorů. V nesvobodných 50. letech se doma v Brandýse nad Labem pravidelně stýkal se spisovateli a malíři, kteří na tom byli podobně jako on.
Právě v této době, kdy nemohl publikovat pro dospělé, se přeorientoval na tvorbu pro děti a mládež, které se pak věnoval až do konce života. Mezi jeho nejznámější dětské knížky patří Jak krtek ke kalhotkám přišel nebo Martínkova čítanka, pro větší čtenáře pak napsal Staré řecké báje a pověsti nebo Příběhy tisíce a jedné noci.
Eduard Petiška zemřel náhle v roce 1987 během pobytu v Mariánských Lázních, kde pravidelně trávíval dovolené a dlouhodobě se zde i léčil. Pohřben je v Brandýse nad Labem.
Související
-
Před potopou. Komisařka Marie Výrová rozplétá starý případ a spustí sled dramatických událostí
Vyšetřovatelka Marie Výrová po odchodu od policie přednáší na univerzitě. Na popud své studentky Lucie se vrátí ke staré dopravní nehodě, která možná nehodou vůbec nebyla.
-
Člověk. Simona Postlerová a Jan Vlasák v příběhu starého mládence a půvabné dívky
Tvrdý, staromódní a zřejmě i bohatý Matěj zůstal po smrti matky sám. Kristýna nevypadá jako děvče z horského údolí, spíš jako slečna z města. A starého mládence okouzlí…
-
Jiří Weil: Život s hvězdou. Komorní příběh člověka, který čeká na transport do koncentračního tábora
Žid Josef Roubíček žije za války sám kdesi na předměstí. Vše, co ho potká, bere jako nevyhnutelnou nutnost. Strach z cesty do koncentračního tábora ho úplně paralyzuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.