Vladislav Vančura: Marketa Lazarová. Balada z drsného středověku o lásce, věrnosti i zradě
Baladický příběh, v němž nechybí láska, nenávist, krutost, vášeň i vznešené ideály, je zasazen do světa dávných středověkých výprav loupeživého rytířstva. Kdesi v okolí Mladé Boleslavi žijí dvě znepřátelené loupežnické rodiny – Kozlíkova a Lazarova.
Baladu z drsného středověku Marketa Lazarová o lásce, věrnosti i zradě napsal Vladislav Vančura. V rozhlasovém zpracování účinkuje herec Lukáš Hlavica.
Román Marketa Lazarová, tedy úplně přesně Margareta Lazarova, jak zní titul prvního vydání, vyšel poprvé v roce 1931. Kritice se líbil, a tak v témže roce zvítězil v anketě Lidových novin o nejzajímavější knihu roku. Autor za svůj román získal také Státní cenu za literaturu.
V roce 1967 natočil podle Vančurova románu režisér František Vláčil stejnojmenný film s Magdou Vášáryovou, Františkem Veleckým a Josefem Kemrem v hlavních rolích. O třicet let později byl film v anketě filmových kritiků a publicistů vyhlášen nejvýznamnějším filmem stoleté historie české kinematografie.
Související
-
Guy de Maupassant: Slečna Perla. Romantický příběh o nalezeném děvčátku a nenaplněné lásce
Slečna Perla je asi čtyřicetiletá stará panna. Šikovná a spolehlivá. Není ošklivá, ani stará, jenom tak na první pohled působí. Kde se v rodině Chantalových vlastně vzala?
-
Vánoční pohádka pro dospělé. Příběh o obyčejně neobyčejném čekání na zázrak
Před Vánoci to tak chodí ve spoustě domácností – je třeba napéct, sehnat stromek, nakoupit dárky, uklidit, ukáznit děti… A pak se zjeví… Anebo že by to bylo nadmírou punče?
-
Jan Neruda: Štědrovečerní příhoda. Příběh ze staré Prahy o podivném setkání dvou osamělých mužů
Osamělý muž tráví Štědrý den v hostinci. Krásné a poetické svátky v kruhu rodinném nepoznal ani jako dítě, tudíž mu nechybí. A jak je na tom druhý návštěvník hostince?
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka