Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda. Slavný horor z viktoriánské Anglie
Vážený a kultivovaný vědec Henry Jekyll a odpudivý a všehoschopný Hyde – dobro a ďábelské zlo v jednom jako výsledek zvláštního experimentu. Známý příběh baví a děsí i 135 let po svém prvním vydání.
Nadanému a ctižádostivému vědci se za pomoci jistého chemického přípravku podaří oddělit zlou stránku své osobnosti. Čím častěji se však do Hyda převtěluje, tím více nad ním získává jeho druhé já nadvládu. Nebezpečný experiment se doktoru Jekyllovi nakonec vymkne z rukou.
Novela skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona vyšla poprvé v roce 1886. V češtině pak o čtrnáct let později, v roce 1900. Téma sváru dobra a zla v lidském nitru lákalo k dalším a dalším zpracováním. O doktoru Jekyllovi a panu Hydovi vznikla celá řada filmů a muzikálových adaptací.
Rozhlasová dramatizace pochází z roku 1994. V dvojroli doktora Jekylla a pana Hyda se představuje Ilja Racek. Dále účinkují Eduard Cupák, Petr Nárožný, Otakar Brousek starší nebo Vladimír Brabec.
Robert Louis Stevenson
Narodil se roku 1850 ve skotském Edinburgu. Jeho otec, dědeček i pradědeček byli významní stavitelé a provozovatelé majáků. Po nich zřejmě zdědil náklonnost k dobrodružství a cestování. Dědeček z matčiny strany byl profesorem etiky a pastorem. Pravděpodobně po matce měl slabé plíce, které ho trápily celý život.
Na přání otce se měl stát inženýrem, brzy ovšem zjistil, že spíš než technické myšlení je mu vlastní fabulace podivuhodných příběhů. Přesto vystudoval práva, aby něčím byl, a teprve poté svobodně cestoval a psal.
Zemřel v roce 1894 na ostrově Upolu v Polynésii, kde si budoval vlastní dům, pomáhal zdejším domorodcům a nepřetržitě psal. Bylo mu 44 let.
Vedle slavné hororové novely Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda patří k nejznámějším dílům Roberta Louise Stevensona dobrodružný román Ostrov pokladů.
Související
-
Majorovo vyprávění. Příběh o tom, jak se během občanské války bojovalo, pilo, ale také šprýmovalo
Za lehkým tónem vyprávění i černým humorem se skrývá silné protiválečné poselství. Povídku odehrávající se během války Severu proti Jihu v Americe napsal Ambrose Bierce.
-
Román se musí vysedět. Českobudějovický spisovatel Jaromír Jindra vydává i šest titulů ročně
Spiklenci z lásky, Válka královen nebo Jed pro kralevice. To jsou jen některé z knih Jaromíra Jindry. Psát začal už jako dítě, plně se do toho ale pustil v seniorském věku.
-
Babička Boženy Němcové je jako povinná četba na druhém stupni úplně nevhodná, říká knihovnice
Před 200 lety, 4. února 1820, se narodila spisovatelka Božena Němcová. Její nejslavnější román Babička je ale dnes poměrně rozporuplnou položkou v seznamech povinné četby.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.