Román se musí vysedět. Českobudějovický spisovatel Jaromír Jindra vydává i šest titulů ročně
Spiklenci z lásky, Sny umírají s králi, Válka královen nebo Jed pro kralevice. To jsou jen některé z titulů bývalého českobudějovického novináře, dnes spisovatele Jaromíra Jindry. Psát začal už jako dítě, doopravdy se do toho ale pustil až v seniorském věku – když ovdověl a potřeboval vyplnit prázdné místo v duši i v denním rozvrhu. Za posledních pět let napsal 25 knížek a pracuje na dalších.
„Je potřeba si rozplánovat každý den, protože kniha se musí vysedět. A tak já mám ve zvyku sednout si kolem šesté hodiny ráno k počítači, pracuji tři až čtyři hodiny a mám napsáno. To je mé denní penzum,“ vypráví Jaromír Jindra, který pak střídá sezení zdravotní procházkou. „Chci ještě zaplevelit českou literaturu velkým počtem nových titulů,“ usmívá se.
Letos v říjnu mu vychází čtvrtý díl vzpomínek budějovického kata, tentokrát s podtitulem Případ děsivé masky. V listopadu očekává první audioknihu. A od nakladatele už prý má zadání na šestý svazek Lucemburské řady. Poslední díl se jmenoval Karel IV. a koruna římských králů. „Zatím jsem ještě neměl čas přemýšlet o náplni šestého pokračování,“ říká Jaromír Jindra.
Čtěte také
Část dne totiž obvykle věnuje i hledání inspirace v historických pramenech. „Musím prostudovat velké množství materiálů, které se dají najít v knihovnách a v archivech, aby v každém mém románu bylo pro čtenáře něco nového nebo málo známého. A zase se to musí vysedět,“ dodává.
Jaromír Jindra píše především historické romány, často ale s detektivní a zároveň i milostnou zápletkou. „Má to jednoduchý důvod. Mými čtenáři jsou především ženy. Muži totiž dnes spíše nečtou,“ vysvětluje.
Kromě čtenářek jsou jeho cílovou skupinou i děti, pro které napsal několik dobrodružných knížek. Je také autorem dvou divadelních her a mnoha odborných publikací z oblasti filumenie, tedy sběratelství etiket na krabičky od sirek, což je jeho další životní vášeň.
Celý rozhovor se spisovatelem Jaromírem Jindrou si poslechněte online.
Související
-
Příští knihy Vlastimila Vondrušky budou o sklářích, Husitskou epopej už dokončil
Jeho knihy dlouhodobě patří k nejpůjčovanějším titulům v českých knihovnách. Než se ale Vlastimil Vondruška začal věnovat výhradně psaní, vyráběl kopie historického skla.
-
Pátrá v archivech, píše si osnovy. Jiří Hájíček má rád, když je román pevně ukotvený
Padesáté narozeniny slaví 11. září 2017 spisovatel Jiří Hájíček. Držitel ceny Magnesia Litera za Selský baroko a Rybí krev byl proto exkluzivním hostem Českého rozhlasu.
-
Prý to byla jen halucinace, od té doby ale slyším hluboké ticho, vypráví spisovatel Josef Formánek
Josef Formánek je autorem cestopisných románů, zfilmovaného příběhu Úsměvy smutných mužů a nejnověji Knihy o tichu. Myslí si, že ticho je důležité pro náš vnitřní klid.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.