Podívat se proti světlu, přičichnout a pak až se napít. Odborníci na festivalu hodnotí piva

13. únor 2019 14:38

450 degustátorů z celého světa hodnotí piva v Českých Budějovicích. Na 29. ročníku Mezinárodního pivního festivalu ochutnají celkem 1200 domácích i zahraničních piv. Nejlepším z nich udělí ve 33 kategoriích tituly Zlatá pivní pečeť.

„V prvé řadě si degustátor musí to pivo řádně prohlédnout, jaká je barva, čirost, pěna, jestli je kompaktní, jestli se nerozpadá příliš rychle,“ říká sládek Zdeněk Rezka, zatímco drží sklenici s pivem proti světlu.

Ještě předtím, než se napije, zjišťuje, jakou má pivo vůni. „Pokud tam nejsou žádné cizorodé látky, je to už první předpoklad k tomu, že pivo bude hodnoceno dobře,“ dodává.

Když se nakonec degustátor napije, hodnotí na chuti hned několik parametrů. „Jestli je chuť správně sladová, jestli je hořkost příjemná, není ulpívající, trpká, jestli sladkost a hořkost jsou vyvážené. Podle toho degustátor dá výslednou známku,“ popisuje Zdeněk Rezka.

Piva z Německa i Mexika. Festivalu v Budějovicích se účastní rekordních 250 pivovarů

Degustace vzorků piv na Mezinárodním pivním festivalu v Českých Budějovicích

Více než 250 pivovarů se představí na Mezinárodním pivním festivalu, který v pondělí začal v Českých Budějovicích. V devětadvacetileté historii této akce je to rekordní počet.

Podle ředitele festivalu Aloise Srba čeká odborníky poměrně náročný úkol – posoudit 33 různých kategorií. „Pořád je u nás nejvíce ceněno pivo prémiový ležák, což jsou dříve značená dvanáctistupňová piva. V letošním roce je přihlášeno 54 velkých pivovarů a do kategorie malých pivovarů je přihlášeno 85 druhů prémiových piv,“ doplňuje.

Na férovost soutěže dohlíží mezinárodní kontrolní a certifikační společnosti, které garantují nezávislost, objektivitu i kvalitu výsledků. Inspektoři kontrolují i správnou teplotu degustačních vzorků.

29. ročníku akce se na českobudějovickém výstavišti účastní 250 domácích i zahraničních pivovarů. Veřejná část Mezinárodního pivního festivalu začne ve čtvrtek 14. února a potrvá až do soboty.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související