Obrazy, v nichž malíř Martin Velíšek neotřele cituje staré mistry, jsou k vidění v Hluboké nad Vltavou

22. únor 2025 08:24

Největší audioportál na českém internetu

Martin Velíšek | Foto: Petr Kubát, Český rozhlas

Apropriace Martina Velíška si v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou prohlédl Petr Kubát

Hned třemi velkými výstavami současných českých autorů zahajuje sezonu Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. V zámecké jízdárně jsou k vidění mimo jiné práce malíře Martina Velíška, který se inspiruje historickými uměleckými díly od starých mistrů a rád je proměňuje.

„Teď koukáme na parafrázi obrazu od Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem. Působí velmi prvoplánově, protože dáma má místo lidského obličeje obličej toho hranostaje,“ ukazuje Martin Velíšek svůj obraz, ve kterém cituje ikonické dílo.

„Ta dáma měla příjmení, které v řečtině znamená hranostaj. Nehledě na to, že mi přišlo, že tvar jejího nosu v tom původním podání odpovídá protáhlým obličejům hranostajů, je to i taková tvarová asociace,“ vysvětluje.

Celkem Martin Velíšek vystavuje v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou zhruba třicet takových děl. „Ten soubor vznikal v rozmezí asi třiceti let. Je to jakási část mé práce, které se věnuji v pauzách mezi tím, kdy tvořím opravdu vlastní věci. Když práci dokončím a potřebuji si vyčistit hlavu, tak se otočím k věcem, které už existují, a mám potřebu potěžkat námět, který už vytvořil někdo přede mnou,“ vypráví.

Expozice má název Apropriace. „To je synonymum pro slovo parafráze, znovuvstoupení do nějakého problému, citace, znovuvytvoření,“ vysvětluje Martin Velíšek.

Kurátorkou výstavy je Dita Kozler. „Předlohy pro apropriace hledá Martin Velíšek v tvorbě současné, ale i v té historické. Témata sahají až k renesanci. Jsou to věci, ve kterých nějakým způsobem reaguje na již existující výtvarná díla. Kromě skvělého řemeslného projevu je zajímavý právě i způsob, jakým Martin Velíšek přemýšlí,“ komentuje.

V dalších částech zámecké jízdárny Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou jsou v současnosti k vidění díla Jana Uranta a Julia Reichela. Všechny tři výstavy potrvají do 11. května.

autor: Petr Kubát

Související