Vzácná středověká díla i moderní umění ukazuje nová stálá expozice Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích

25. srpen 2024 07:38

Chrámem, kruhem, strání. Tak se jmenuje nová stálá expozice Alšovy jihočeské galerie. Ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích představuje gotické umění a meziválečná díla. Návštěvníci uvidí třeba středověkou Madonu z Rudolfova nebo obrazy Jana Zrzavého.

„Tady se nachází sbírka středověkého sochařství a malířství Alšovy jihočeské galerie. Cílem bylo ukázat ty nejzásadnější věci od nejstarších po novější,“ ukazuje kurátorka Alšovy jihočeské galerie Dita Pfefferová v prvním podzemním podlaží Wortnerova domu v Českých Budějovicích.

„Kromě našich sbírkových předmětů tu můžete vidět díla, která v Alšově jihočeské galerii dlouhodobě deponujeme. Jedno z nejstarších je Madona z Rudolfova, která je zapůjčena z rudolfovské farnosti, je tu i zápůjčka z Národního památkového ústavu Adorace Páně hlubocké, pieta z Všeměřic nebo nově restaurované Oplakávání Krista z Korkusovy Hutě,“ vyjmenovává.

Tato část expozice připomíná sakrální prostor. „Je vlastně i nazvaná Chrámem a opravdu má simulovat takový sakrální prostor, původní přirozené prostředí těch sbírkových předmětů,“ potvrzuje kurátorka.

Čtěte také

Část expozice nazvaná Kruhem a strání je naopak bílá a nabízí výběr z moderního umění. „Tady jsme také chtěli prezentovat ty nejzásadnější a nejobjemnější celky ze sbírky. Proto je k vidění hlavně meziválečná avantgarda a české poválečné umění, ale samozřejmě i postmoderní tendence devadesátých let a současná díla,“ říká Dita Pfefferová.

Výběr moderních děl navazuje na vystavené středověké umění. „Expozice v přízemí má diváka trochu připravit a naladit na vnímání těch středověkých exponátů. Jsou tady hlavně krajiny, které uvádí kontext, místa, ze kterých ta středověká díla původně pocházejí. Jsou tady i abstraktní kompozice, které se vztahují k spiritualitě,“ vysvětluje kurátorka.

K vidění je tak například obraz Jana Zrzavého z roku 1959 Lodě na pláži. „Z českého povalečného umění jsou tady poměrně zásadní Václav Boštík, Hugo Demartini nebo Karel Malich. Z meziválečné avantgardy můžeme ještě upozornit na Josefa Šímu a Karla Čapka. Co se týká významných krajinářů, tak tu máme Aloise Kalvodu nebo Antonína Chittusssiho,“ vyjmenovává Dita Pfefferová.

Stálá expozice Alšovy jihočeské galerie s názvem Chrámem, kruhem, strání ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích se bude průběžně proměňovat.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související