Budoucí spalovna ve Vrátě u Českých Budějovic by mohla přijímat také odpad z Vysočiny

21. únor 2025 08:32

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Ve Vrátě u Českých Budějovic, kde má stát spalovna odpadu ZEVO, natáčel Michal Bělský

Kraj Vysočina připravuje memorandum s českobudějovickou teplárnou o dovozu odpadu do budoucí spalovny Vráto. Zařízení na energetické využití odpadů, takzvané ZEVO, by podle dohody mohlo přijmout až 50 tisíc tun komunálního odpadu z Vysočiny ročně. Obyvatelé i někteří starostové obcí v okolí se toho obávají.

„My jsme poslední dobu značně zasaženi různými stavbami, které okolo Českých Budějovic vznikly, například dálnicí. Občané si stěžují, jsou tady i emise a myslíme si, že to samé by přineslo také ZEVO,“ říká nezávislý starosta obce Vráto u Českých Budějovic Martin Muchka.

Problém má i s tím, že by se do připravované spalovny mohl dovážet ještě odpad z jiných regionů. Plné využití zařízení by tak podle něj zvýšilo dopravní a emisní zátěž. „Postihlo by to naši obec, dále třeba Dobrou Vodu, Dubičné a dál Třeboňsko. Tam by vítr ty spaliny zanesl,“ myslí si.

Kapacita plánovaného ZEVO Vráto je 160 tisíc tun odpadu za rok. Kraj Vysočina by podle memoranda mohl ročně dodávat až 50 tisíc tun.

Podle vysočinského hejtmana Martina Kukly z hnutí ANO plánuje kraj do Vráta dovážet hlavně odpad z oblastí sousedících s jihem Čech. „Ale je možné, že se bude dovážet i z jiných území Kraje Vysočina. Model pracuje s navrženým maximálním množstvím odpadu, protože nedokážeme přesně predikovat, kolik obcí nakonec skutečně uzavře smlouvu,“ uvádí.

Předseda představenstva českobudějovické teplárny Václav Král připomíná, že objem uvedený v memorandu není nijak závazný. Zároveň ale podle něj teplárna musí hledat nové zdroje kvůli plánům na výstavbu podobných zařízení v Písku a Plané nad Lužnicí. „Skutečně to bereme jako průzkum dostupnosti těch odpadů. Kolik jich fakticky skončí v Českých Budějovicích, nelze v tuto chvíli říct. Jižní Čechy jsou pro nás priorita,“ dodává.

Čtěte také

Snaha o maximální využití spalovny znepokojuje některé obyvatele českobudějovické části Nové Vráto, která stojí v těsném sousedství budoucího zařízení. Podle Terezy Machové ze spolku TGM Nové Vráto by bylo vhodné upravit kapacitu tak, aby odpovídala skutečným potřebám Jihočeského kraje. „Jestliže máme ukrmit ZEVO Vráto, tak musíme dovážet odpad i z jiných krajů, bohužel. Také odvoz strusky a popílku znamená docela velkou ekologickou zátěž. Bude vznikat zhruba 52 kilotun,“ říká.

Jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS oponuje, že emisní zátěž spojená s dopravou by nemusela být tak vysoká, jak se obyvatelé domnívají. „Jsme připraveni postupovat tak, abychom sloužili k likvidaci odpadků Jihočechů. Z Vysočiny by se mohl odpad vozit po železnici, to znamená, že navýšení objemu s sebou nenese další kamiony,“ uvádí.

V celém Česku jsou v provozu čtyři podobná zařízení na spalování odpadu. Ministerstvo životního prostředí v tuto chvíli registruje deset dalších žádostí.

Mohlo by vás zajímat