Po modelovém kolejišti v Blatském muzeu ve Veselí nad Lužnicí jezdí 15 vlakových souprav, včetně Elinky a Ponorky

27. červenec 2022 08:22

Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí láká na novou atrakci. Interaktivní model kolejiště na bezmála dvaceti metrech čtverečních představuje železniční síť v regionu, vláčky se po něm prohání kolem věrných modelů Červené Lhoty, hradu Choustník nebo Chýnovské jeskyně.

Nejen děti ocení interaktivní ovládání řady prvků, včetně spouštění vlaků na několika tratích. „Kromě toho, že se můžete kochat, dívat se, jak vláčky jezdí, a hledat jednotlivé pamětihodnosti, je tady také řada tlačítek. Můžete sami pustit pohyb některých figurek, autíček i tratí,“ říká vedoucí Blatského muzea Daniel Abazid.

Návštěvníci se seznámí nejen se všemi železničními tratěmi v regionu, ale i řadou pamětihodností. „Rozhodně nejde jen o jezdící vláčky. Jsme v muzeu, takže jsme chtěli skutečně ukázat prostřednictvím kolejiště zdejší kraj. Vláčky se prohánějí od táborského po veselské nádraží, kolem památek Soběslavi, blatské lidové architektury, máme tu nádherný chýnovský viadukt, který patří k největším v Čechách, i Chýnovskou jeskyni, nechybí hrad Choustník nebo Červená Lhota,“ ukazuje Daniel Abazid.

Čtěte také

Projektantem kolejiště je Ivan Benetka, který stojí i za technickými projekty pražského Království železnic nebo nového kolejiště ve vídeňském Prátru. Vlastní stavbu modelu měl na starost Pavel Havránek.

„Délka kolejí, které byly použity pro normální rozchod, je 77 metrů. V úzkém rozchodu je to necelých 2,7 metru, to je jen krátký úsek trati. Zajímavé jsou porosty, protože listnatých stromů je zde použito 689 a jehličnatých 1127. A štěrkového posypu jenom mezi koleje bylo použito jedenáct a půl kilogramu,“ uvádí stavitel.

Po kolejích jezdí celkem 15 vlakových souprav. „Nejzajímavější jsou asi dva stroje, a to Elinka, motorový vůz s označením M 400, který se vyráběl zakázkově přímo pro toto kolejiště, a identicky vyrobená takzvaná Ponorka, což je vůz M 27 Jindřichohradeckých místních drah. Většina věcí je dělaná na zakázku přímo podle vzoru, takže tady není jediná průmyslově vyráběná stavebnice,“ dodává Pavel Havránek.

Modelové kolejiště patří mezi největší taháky letošní návštěvnické sezóny ve Veselí nad Lužnicí. Blatské muzeum za kolejiště zaplatilo dva miliony korun, většinu investice pokryla dotace Evropské unie.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související