Jihočeská univerzita chce zrušit bakalářský program archivnictví a sloučit ústavy. Studenti sepsali petici

27. březen 2025 15:35

Čtení starých textů v latině i němčině, orientace v dějinách správy českých zemí, matrikách, školních nebo církevních dokumentech. To vše musí ovládat archiváři. Připravují se na to na vysoké škole. Kvůli malému zájmu o obor ale Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích plánuje ukončení bakalářského studia a sloučení archivářů s Historickým ústavem. S tím nesouhlasí pedagogové ani studenti, kteří dokonce sepsali petici.

„Byli jsme zaskočeni tím, že se vše událo za našimi zády. Reakce studentů byly zcela jednoznačné – nikdo za současných podmínek nesouhlasí se sloučením ústavů,“ říká Josef Tokár, který zastupuje studenty oboru archivnictví na Jihočeské univerzitě.

A tak vznikla petice, ve které studenti i odborníci požadují zachování bakalářského studijního programu. Nelíbí se jim také to, že by se ústav archivnictví stal pouze oddělením ústavu historického.

Svůj podpis připojily studentky třetího ročníku oboru archivnictví Nela a Kateřina. „Myslím si, že spojování ústavů v této situaci nedává smysl.“ „Souhlasím s peticí v plném rozsahu. Primárně nás na tom všechny rozčiluje, že se jedná o nás bez nás. V dnešní době není adekvátní, aby se jednalo takto netransparentně. A pokud by se ústavy spojily, znamenalo by to zánik našeho oboru,“ komentují.

Model navrhovaný vedením fakulty kritizuje i Marie Ryantová, vedoucí Ústavu archivnictví a pomocných věd historických. „Problém je, že právě bakalářské studium, které dává studentům velmi bohatý základ, nemá být vůbec akreditováno. A co pak bude obsahem toho magisterského studia, jestliže studenti nebudou mít potřebné základy?“ ptá se.

Čtěte také

Absolventi mají podle ní skvělé uplatnění, a to i díky tomu, že studium vychází z praxe. „Další obava vyplývá z toho, že magisterský studijní program by měl připravovat Historický ústav, kde bohužel kolegové nemají žádnou zkušenost se studiem archivnictví, nikdo nikdy v žádném archivu nepracoval,“ poukazuje.

Podle děkana Filosofické fakulty, pod kterou oba ústavy spadají, Ondřeje Peška změny souvisí s přípravami na novou akreditaci studijních oborů. „V bakalářském programu archivnictví máme skutečně velmi nízký, až bych řekl kritický počet studentů, například ve druhém ročníku je v současné době jeden jediný student. Vyučující dělají, co mohou, ale ten program uchazeče neláká,“ vysvětluje.

Roli hraje i financování ústavů. „V současné době v podstatě všem přerozdělujeme stejně, ale to má nějaké limity, tak nutně uvažujeme, jestli je ústav do budoucna udržitelný. My chceme archivnictví na naší fakultě, má tady dlouhou tradici, obor byl vždycky kvalitní a uchazeči nacházejí uplatnění, ale říkáme si, jak to udělat, abychom dokázali program udržet,“ uvádí děkan.

Pod peticí za zachování Ústavu archivnictví i jeho bakalářského studia na Filosofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích už je více než 600 podpisů.

Spustit audio

Související