Jak funguje věda v praxi, ukazují dětem studenti nového oboru Jihočeské univerzity učitelství science

7. prosinec 2024 08:34

Studenti nového oboru učitelství science, který letos otevřela Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích jako první v republice, mají před sebou první zkouškové období. Společně se svými pedagogy už také získávají praxi v práci s dětmi. Třeba formou workshopů, které připravují pro žáky základních a středních škol.

„Je zajímavé vidět, jak to doopravdy funguje, nejen v učebnici,“ říká jedna z žaček na workshopu, který připravili studenti Jihočeské univerzity.

Líbí se i učitelce Jaroslavě Kadlecové. „Myslím, že děti jsou nadšené, že vidí vědu v praxi, protože jinak se to ve škole učí jen z učebnic, pracovních sešitů, teorie,“ dodává.

Nějak podobně by ale v budoucnu měla výuka vypadat. „Ve vzdělávání dochází ke změnám. Ono se to možná veřejnosti nezdá, ale na základních a středních školách opravdu změny jsou a jsou k lepšímu. Teď se provádí revize vzdělávacích programů a objevují se předměty typu science, to znamená, že se přírodní vědy učí v souvislostech, dohromady jako jeden předmět,“ vysvětluje Jana Kalová z Jihočeské univerzity.

A právě na to připravuje studenty nový magisterský obor Přírodovědecké fakulty – učitelství science. „My jsme na tyto změny včas zareagovali a letos prvním rokem už připravuje učitele pro tyto předměty,“ doplňuje Jana Kalová.

Čtěte také

Jednou z prvních studentek nového oboru je Adéla Šimková z Aše. „Já jsem tady studovala už odborného bakaláře, péči o životní prostředí a věděla jsem, že bych pak chtěla pokračovat na učitelství. Nový obor mě přesvědčil tím, že se snaží o propojení učebních témat,“ říká.

Než ale můžou studenti začít učit, čeká je odborná praxe v práci s dětmi. Workshopy připravují společně se svými vyučujícími. „Školáci mají možnost vyzkoušet si něco, co běžně ve školním prostředí není, a pro naše studenty je to možnost praxe, mezikrok před tím, než se sami postaví před třídu,“ popisuje pedagog Josef Juráň.

Za jedno odpoledne si děti pod vedením vědců vyzkouší programování robotů, dozví se o teplotách ve městě nebo sledují, jak pracuje jejich srdce v klidu a po pár dřepech.

Spustit audio

Související