Drážní váha i neobvyklý dobový mobil. Šumavské lokálky připomíná nová expozice volarského muzea
Šumavské lokálky v historii, ale i v současnosti se představují návštěvníkům Volar na Prachaticku. V muzeu vznikla nová stálá expozice. Připravil ji Stifterův pošumavský železniční spolek a odhaluje dokonce jednu šumavskou vlakovou záhadu.
Návštěvníci si například připomenou, jak fungovala drážní váha, lidově decimálka. „To je takový fenomén každé stanice, všichni si pamatují, jak posílali balíky nebo kufry do lázní. Dneska už je to bohužel taková zmizelá věc,“ ukazuje jednatel Stifterova pošumavského železničního spolku Vladimír Šlégr.
Decimálka je jedním z nejstarších exponátů. „Je to skutečná historická váha ze stanice Čkyně, která je na trati ze Strakonic do Volar, má datování 1892,“ uvádí Vladimír Šlégr.
Kromě sbírky razítek, čepic, modelů vlaků nebo dobových a současných uniforem je ve výstavě i jeden neobvyklý dobový telefon. „Máme tu něco, na co lákáme teenagery, ukazujeme jim první drážní mobil, což je klasické černé bakelitové sluchátko s mluvítkem a kulatým ciferníkem s čísly. On to tedy není klasický telefon, ale používali ho zaměstnanci sdělovací a zabezpečovací distance, připojovali se jím na telefonní vedení. Věc stará nějakých sedmdesát let,“ popisuje nástěnkář Stifterova pošumavského železničního spolku Roman Kozák.
Čtěte také
Výstava vysvětluje i jednu šumavskou železniční záhadu. Na západ od Volar uprostřed lesů narazíte na násep i viadukt. „Mech tam roste v pásech, které nápadně připomínají rozpětí pražců, skutečně tam stávala tři čtvrtě kilometrů dlouhá železniční spojka. Dlouho se nevědělo, proč tam byla postavená, kdy a kam po ní vlaky jezdily,“ líčí Roman Kozák.
Záhadu se podařilo odhalit. Na výstavě se o ní lidé dozví z textů, map i fotografií. „Šumavské lokálky vznikaly postupně a ta prachatická a vimperská větev se nemohly dohodnout, kudy dál pokračovat do Bavor. Ta lesní spojka je takový kompromis, aby se dohodly. Byla postavená a nikdy po ní žádný vlak neprojel. Byla to taková politická úlitba dvou společností, aby se spolu mohly domluvit,“ vysvětluje Roman Kozák.
Výstava věnovaná šumavským lokálkám ve volarském muzeu je stálá. Navštívit ji můžete od úterý do neděle, dle otevírací doby.
Související
-
Jízdu po nejkratší mezinárodní železnici nabízí Pošumavská jižní dráha v Novém Údolí
Svézt se za německé hranice nejkratší mezinárodní železnicí můžou návštěvníci Pošumavské jižní dráhy v Novém Údolí. Trať měří 105 metrů a jezdí po ní drezína Gigant.
-
Na vltavotýnskou a netolickou lokálku vyjel unikátní motorový vlak Stříbrný šíp
Hned dvě nevyužívané tratě zažily velký den. Po vltavotýnské a netolické lokálce se prohnal vlak Stříbrný šíp, který je unikátní nejen designem, ale i pohnutou historií.
-
Dva nadšenci z Prachatic pátrají po historii opuštěných vagonů
Odkud se vzal vagon na louce nad městem nebo na jaké trati jezdil vůz přestavěný na chatku? Po těchto zajímavostech pátrají Petr Záhorský a Jiří Houser z Prachatic.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
5 nečekaných momentů inaugurace: Muskův pozdrav, senátor v kraťasech a Trumpův polibek
-
Soud přiznal Tempelovi odškodnění skoro 9 milionů korun. Požadoval desetkrát víc
-
Od Muska to byla cílená provokace, zdviženou pravici používali už Římané, popisuje expert na extremismus
-
Žák, který chtěl v Rudolfově střílet na učitelku, je v diagnostickém ústavu. Rozhodl o tom soud