V každé síti candát. Dravým rybám se v posledních letech v Lipně zase daří, zjistili vědci

31. srpen 2024 07:43

Candátům v jihočeské přehradě Lipno se v posledních letech daří. Prokázali to vědci při svém průzkumu. Rybí obsádku v nádrži sledují už patnáct let, za tu dobu se populace candáta významně zvýšila.

„Jak vidíte, nejvíc je samozřejmě ryb malých, ale občas jsou tam i větší jedinci. Okouni, candáti, plotice, cejni,“ ukazuje hydrobiolog Jan Kubečka z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích síť, kterou právě vytáhl z Lipna.

„Poměry těchto druhů nám ukazují stav rybí obsádky, zrovna tak jako jejich velikostní složení a početnost. Prakticky v každé síti je nějaký candát, přitom skutečně pamatuji roky, kdy zdaleka v každé síti ten candát nebyl. To znamená, že se populace stabilizovala na uspokojivé úrovni,“ dodává.

Vědci rozmístili sítě na několika místech a také v různých hloubkách. „Nádrž vzorkujeme tak, aby žádný důležitý objem nezůstal nepoznán. Máme pět oblastí a odebíráme vzorky ze všech hloubek,“ potvrzuje Jan Kubečka.

Student biologie Tomáš Hlaváček vsouvá ruku do velkého sumce, který váží téměř třicet kilogramů a měří 160 centimetrů. „Průzkum obsahu žaludku se dělá kvůli analýze potravy, kterou se sumec velký živí. Dá se z toho zjistit docela dost informací,“ vysvětluje.

Čtěte také

Vědci provádějí analýzu potravy jen u některých druhů ryb. „V Lipně se zaměřujeme na výzkum potravy dravých ryb, abychom měli srovnání, jak si jednotlivé druhy konkurují, jestli je tam velký překryv například candáta s bolenem, štikou a podobně. U sumce je problém v tom, že je to nejen konkurent pro candáta, ale zároveň i predátor. Sumec se poměrně aktivně živí i většími candáty,“ uvádí hydrobiolog Lukáš Vejřík.

Odborníci monitorují obsádku Lipna už od roku 2008. Závěry jsou podle Jana Kubečky velmi pozitivní. „V posledních letech se populace candáta opravdu snaží. Rychleji roste, vytváří hodně potomstva. Naše modely tvrdí, že množství plůdku okouna ovlivňuje jak plodnost candáta, tak i rychlost jeho růstu. Pravděpodobně díky zvýšení živinové zátěže se candátům naopak daří,“ říká.

Ke stabilizaci populace candáta v Lipně přispěla i přísnější pravidla jeho rybolovu.

Spustit audio

Související