V každé síti candát. Dravým rybám se v posledních letech v Lipně zase daří, zjistili vědci
Candátům v jihočeské přehradě Lipno se v posledních letech daří. Prokázali to vědci při svém průzkumu. Rybí obsádku v nádrži sledují už patnáct let, za tu dobu se populace candáta významně zvýšila.
„Jak vidíte, nejvíc je samozřejmě ryb malých, ale občas jsou tam i větší jedinci. Okouni, candáti, plotice, cejni,“ ukazuje hydrobiolog Jan Kubečka z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích síť, kterou právě vytáhl z Lipna.
„Poměry těchto druhů nám ukazují stav rybí obsádky, zrovna tak jako jejich velikostní složení a početnost. Prakticky v každé síti je nějaký candát, přitom skutečně pamatuji roky, kdy zdaleka v každé síti ten candát nebyl. To znamená, že se populace stabilizovala na uspokojivé úrovni,“ dodává.
Vědci rozmístili sítě na několika místech a také v různých hloubkách. „Nádrž vzorkujeme tak, aby žádný důležitý objem nezůstal nepoznán. Máme pět oblastí a odebíráme vzorky ze všech hloubek,“ potvrzuje Jan Kubečka.
Student biologie Tomáš Hlaváček vsouvá ruku do velkého sumce, který váží téměř třicet kilogramů a měří 160 centimetrů. „Průzkum obsahu žaludku se dělá kvůli analýze potravy, kterou se sumec velký živí. Dá se z toho zjistit docela dost informací,“ vysvětluje.
Čtěte také
Vědci provádějí analýzu potravy jen u některých druhů ryb. „V Lipně se zaměřujeme na výzkum potravy dravých ryb, abychom měli srovnání, jak si jednotlivé druhy konkurují, jestli je tam velký překryv například candáta s bolenem, štikou a podobně. U sumce je problém v tom, že je to nejen konkurent pro candáta, ale zároveň i predátor. Sumec se poměrně aktivně živí i většími candáty,“ uvádí hydrobiolog Lukáš Vejřík.
Odborníci monitorují obsádku Lipna už od roku 2008. Závěry jsou podle Jana Kubečky velmi pozitivní. „V posledních letech se populace candáta opravdu snaží. Rychleji roste, vytváří hodně potomstva. Naše modely tvrdí, že množství plůdku okouna ovlivňuje jak plodnost candáta, tak i rychlost jeho růstu. Pravděpodobně díky zvýšení živinové zátěže se candátům naopak daří,“ říká.
Ke stabilizaci populace candáta v Lipně přispěla i přísnější pravidla jeho rybolovu.
Související
-
Tisíce úhořů uhynuly v Lipně. Může za to krevnatka úhoří, parazit, který napadá plynový měchýř
Na břehu jihočeské přehrady Lipno se teď často objevují uhynulí úhoři. Příčinou je onemocnění, které způsobuje krevnatka úhoří. Podle rybářů léčba ryb ve vodě není možná.
-
Živoucí fosilie bydlí na třeboňských sádkách. Kriticky ohrožený listonoh tu má ideální podmínky
Listonoh letní se po sedmdesáti letech objevil na Třeboňsku. Vzácný korýš připomínající trilobita žil už v době dinosaurů. V Česku se objevuje jen na několika lokalitách.
-
Lipani podhorní se v řekách sami téměř nerozmnožují. Změnit to má nová metoda jihočeských vědců
Šanci na přežití by mohlo mít víc vysazených lipanů podhorních. Jihočeští vědci našli efektivnější způsob, jak zvýšit počty těchto ryb po vypuštění do volné přírody.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Bude tady stánek, přijede komise. Lidé ale mají jiné starosti.‘ Starostce Kobylé pomůže s volbami stát
-
Harrisová versus Trump týden poté. Demokratka po debatě nabrala v průzkumech, do voleb je však daleko
-
Exploze vysílaček a pagerů v Libanonu už mají 37 obětí. Izrael tím vyhlásil válku, vzkázal šéf Hizballáhu
-
ONLINE: Některý z povodňových stupňů platí na 55 místech. Hladina na většině toků klesá