Živoucí fosilie se zabydlela na třeboňských sádkách. Kriticky ohrožený listonoh letní tu má ideální podmínky
Kriticky ohrožený listonoh letní se po sedmdesáti letech objevil na Třeboňsku. Vzácný korýš připomínající trilobita žil už v době dinosaurů. V Česku se objevuje jen na několika lokalitách. Třeboňský výskyt je raritou, listonohům se totiž zalíbilo ve staré sádce.
„Hned na první pokus se nám povedlo ulovit do keseru dva jedince listonoha letního. Všimněte si, že shora má krunýř, jsou vidět očka, a když listonoha otočíme, tak kromě ústního otvoru spatříme poměrně velké množství nožiček, na kterých jsou patrné žábry,“ ukazuje zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko Jiří Neudert.
Listonozi letní se objevili ve starých třeboňských sádkách. Ty simulují jejich přirozené prostředí, protože je rybáři pravidelně vypouští. „Je potřeba, aby vodní prostředí vyschlo, jak se to děje na přirozených stanovištích listonoha letního. Způsob hospodaření, který zde rybáři provozují, je tedy pro populaci listonoha ideální. Patrně historicky sem s nějakou násadou ryb byla transportována vajíčka,“ uvádí zoolog.
Listonohům se říká živoucí fosilie, protože nezměnili svoji podobu mnoho let. „Listonoh letní patří do skupiny takzvaných lupenonožců, což jsou korýši, které spojuje mimo jiné to, že jsou velice starobylí. Nálezy jsou více než 200 milionů let staré a podoba listonoha se prakticky nezměnila. Někteří odborníci tento druh označují za evolučně nejstaršího živočicha na světě,“ doplňuje Jiří Neudert.
Zatímco v Jihočeském kraji se kriticky ohrožený listonoh letní vyskytuje jen na sádkách nebo v oblastech vojenských cvičišť, na jihu Moravy ho biologové zaznamenali i na přírodních stanovištích.
Související
-
Vzácný brouk svižník se po letech vrátil do pískovny na Třeboňsku. Stalo se tak i díky těžařům
V pískovně Cep II se objevil vzácný svižník písčinný. Prostor pro ohroženého brouka vytvořila citlivá obnova. V Česku se v současnosti vyskytuje jen na dvaceti místech.
-
Kruhy v obilí se objevily u Sedlece na Českobudějovicku. Není to dílo mimozemšťanů, ale divokých hus
Dříve vzácnost, dnes zcela běžný pták. Na Českobudějovicku se letos pohybovala tisícihlavá hejna divokých hus nejen v okolí rybníků, ale také na polích.
-
Desítky kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů se objevují na pasekách po kůrovcové těžbě
Kůrovcová kalamita může prospět přírodě. Po těžbě dřeva se holinách často objevují chránění živočichové a rostliny. Biologové to zjistili při monitoringu na 45 lokalitách.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Bude tady stánek, přijede komise. Lidé ale mají jiné starosti.‘ Starostce Kobylé pomůže s volbami stát
-
Harrisová versus Trump týden poté. Demokratka po debatě nabrala v průzkumech, do voleb je však daleko
-
Von der Leyenová slíbila 10 miliard euro pro země zasažené povodněmi. Dvě miliardy připadnou Česku
-
Gudas se stal kapitán Anaheimu, s ‚céčkem‘ na dresu bude hrát jako teprve pátý Čech