Vodojem v Nové Vsi u Číměře bude pod zemí, aby nenarušoval památkově chráněný tvar obce ve tvaru písmene D
Skoro padesát stavení vedle sebe a navíc do tvaru písmene D. Přesně tak vypadá Nová Ves u Číměře na Jindřichohradecku. Památkovou zónu tam mají od roku 1990, aby se podařilo zachovat jedinečný půdorys ve tvaru dřevařské pily. Teď ale obec musela najít vhodné místo pro vodojem. Mezi chalupami stavbu naprojektovat nešlo a tak musí řemeslníci dílo vybudovat pod zemí.
Na dohled od vesnických chalup v Nové Vsi pracuje trojice stavařů. Budují tady nový vodojem, který upraví vodu ze dvou vrtů, které vesnici zásobují pitnou vodou, vysvětluje starosta obce Číměř, pod kterou Nová Ves patří, Radek Kněžínek:
„Tady je ten druhý vrt a tam nás trápí ten vysoký mangan. Vrt je vydatný, ten nám dává gró té vody pro vesnici, ale musíme ho v té technologii zbavit manganu.“
V Nové Vsi bydlí I Jiří Kroupa: „Vždycky, když dojde třeba k výpadku elektrického proudu a ten vodojem je mimo provoz a pak se znova pustí, tak se tam ten mangan utrhne a teče nám vlastně špinavá voda. Nemá to žádný zápach, ale prostě je to černý jako třeba kafe,“ vysvětluje.
Problémy by měla vyřešit nová vodárna, vysvětluje nezávislý starosta Radek Kněžínek:
„Tady vidíte podzemní část vodojemu, rezervoáru a úpravnu vody. A nad tím už potom po dokončení stavby uvidíme jenom hezký zelený kopeček.“
Proč nemůže být domeček?
„Protože se nacházíme v Nové Vsi a ta je chráněna památkově, svým unikátním tvarem, který má tvar dřevorubecké pily. A abychom ten tvar, ten letecký pohled nenarušovali, tak z toho důvodu tady nesmí přibýt střecha navíc,“ dodává starosta.
Jindřichohradečtí památkáři proto doporučili stavbu, která charakter vesnice nenaruší, vysvětluje mluvčí městského úřadu Karolína Bartošková:
„K památkovým hodnotám vesnické památkové zóny Nová Ves patří zejména historický půdorys a jemu odpovídající prostorová skladba, panorama památkové zóny, hlavní dominanty v blízkých i dálkových pohledech, objekty dotvářející charakter památkové zóny.“
A tak museli s ohledem na půdorys vesnice či městští zastupitelé naplánovat stavbu zapuštěnou pod zemí, vysvětluje Radek Kněžínek:
„Určitě se nám ta stavba prodraží, celkové náklady na tu vodárnu jsou kolem 6 milionů korun, ale k tomu je počítán i třistametrový přivaděč vody vrtu.“
Obec provozuje vodovod ve své režii. Podle starosty Radka Kněžínka se tak snaží udržet pro své obyvatele co nejnižší ceny. Letos platí místní obci za kubík vody 24 korun.
Reportáž Evy Mustrové Marvanové si poslechněte online.
Související
-
Vesnice ve tvaru dřevorubecké pily je poblíž Jindřichova Hradce. Původně se jmenovala podle hraběnky
Při pohledu z letadla či na mapu vidíme, že jihočeské vesnice mívají náves a domy jsou často rozloženy v řadách podél cesty. Jedna osada však připomíná dřevorubeckou pilu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Osm let vězení. Odvolací soud zvýšil trest českému dobrovolníkovi, který raboval na Ukrajině
-
Nízký strop, uzavřený prostor a moc natěsno, shrnuje expert problém s plynovými ohřívači v Mostě
-
Krátký film Kámen Osudu bude soutěžit na festivalu Berlinale. Zkoumá téma porozumění a osamělosti