Písničky času padajícího listí – francouzský šanson, hit šedesátých let i zcela zapomenutý song Uhlíře a Svěráka
Nelze si nevšimnout, že opadávání stromů nabralo vysokou rychlost. Zkrátka, podzim pokročil a listí padá, jak se o tom zpívá v písničce britské, dílem folkové, dílem beatové kapely Overlanders z šedesátých let The Leaves Are Falling, tedy Listí padá. Tato kapela však nejvíce zazářila s vlastní verzí písničky Beatles Michelle.
Z nůše neznámých, popřípadě zcela zapomenutých písniček vybíráme song populární autorské dvojice Jaroslav Uhlíř – Zdeněk Svěrák. Je z doby, kdy byl Jaroslav Uhlíř varhaníkem kapely Prominence, jejíž hlavní postavou byl však kytarista, saxofonista, autor hitů a spolutvůrce úspěchu Karla Zicha Josef Kolín. A zpěvák Jiří Pron se skupinou Prominence natočil v roce 1969 písničku s názvem Listopad.
Jedním z nejlepších podzimních songů šedesátých let je hit proslulé kapely Kinks v čele s bratry Rayem a Davem Daviesovými Autumn Almanac, Podzimní kalendář. V této skladbě uplatnil Ray Davies svůj mimořádný pozorovací a charakterizační talent a schopnost zachytit také podzimní melancholií, když zpívá: „Vánek sfoukává listí zatuchlé žluté. Tak je zametám do pytle.“
Ray Davies se v jednom rozhovoru svěřil, že tato oslava britského předměstského života byla inspirována místním zahradníkem v rodné čtvrti Muswell Hill v severním Londýně, odkud mimochodem pocházela maminka Mekyho Žbirky.
Čtěte také
Nejslavnějším podzimním evergreenem je Autum Leaves, Podzimní listí. Napsal ho Maďar, rodák z Budapešti, spolužák Bély Bartóka Joseph Kosma, který se pak v dospělosti usadil v Paříži. Je zajímavé, že francouzsky píseň otextoval známý básník Jacques Prévert.
Ve slavném filmu Marcela Carné Brány noci ji před hodně desítkami let zazpíval Yves Montand, a touto cestou zřejmě vešla ve známost i v zámoří, kde k ní přidal anglická slova slavný Johnny Mercer. A pak ji zpíval a hrál kdekdo.
Pokud jde o komerčně nejúspěšnější verzi Autumn Leaves, tak ta patří americkému pianistovi Rogeru Williamsovi a jeho instrumentálnímu pojetí. Ovšem ta nejlepší vokální nás zavede ke zpěvákovi sametového hlasu a také pianistovi Natu Kingu Coleovi. Nabídneme vám vzápětí i českou verzi slavné balady Autumn Leaves od Jitky Zelenkové s velmi dobrým textem Jiřího Dědečka z alba Intimity z roku 2018.
Píseň Josepha Kosmy a Jacquese Préverta Les Feuilles Mortes, tedy Mrtvé listí, dokonce inspirovala věhlasného šansoniéra, autora i svůdníka Serge Gainsbourga do té míry, že jí přisoudil významnou roli v jednom ze svých největších hitů La Chanson de Prévert, v písni plné nostalgie a lítosti nad rozplynulou se láskou.
Související
-
Písničková cesta na sever aneb Švédsko neproslavila na hitparádách jenom ABBA
Zatímco před prázdninami jsme vyrazili s písničkami v pořadu Světla ramp do země tulipánů, tedy Holandska, na konci léta podnikneme hudební „cestu na sever“.
-
Musíte se zbavit všeho, co vás stresuje. To byla filozofie ostrovního útěku populárního písničkáře
V pořadu Světla ramp vyzdvihneme památku několika zahraničních hudebních osobností, které tento svět opustily v září 2023. Patří mezi ně americký písničkář Jimmy Buffett.
-
Je totiž neděle a mám dost času. Neděle může být v písničkách šťastná, zasněná i zlá
Květná neděle nás uvedla do Svatého týdne. I když je neděle samozřejmě sváteční vždy, tato je výjimečná. Světla ramp jsou tedy tentokrát oslavou neděle v obecnějším smyslu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka