Písničkářka Pavlína Jíšová při narozeninovém koncertu vzpomínala se svými oblíbenými písničkami

6. říjen 2022

„Chtěla bych se zastavit, zavzpomínat, jak šel čas, a zazpívat a zahrát písničky pouze s kytarou, protože pro to byly vlastně původně napsány. A některé z nich jsme s kapelou vůbec nehráli. Navíc chci také publiku vyprávět, protože k českobudějovickému rozhlasu mám vztah nejenom hudební, ale také povídací.“

Tak pozvala populární folková písničkářka, Jihočeška Pavlína Jíšová příznivce a posluchače na svůj sólový narozeninový koncert do studiového sálu Českého rozhlasu České Budějovice. Ten se uskutečnil ve středu 5. října.

A bylo na co vzpomínat, neboť první dáma českého folku si našla cestu do rozhlasového studia U Tří lvů už v dětských letech, tenkrát pod dohledem legendárního rozhlasáka Ludvíka Mühlsteina. Pak zde natáčela bluegrass, folk i country s kapelami zvučných jmen – Sem Tam, Žalman & spol., Nezmaři a Weekend i s Michalem Tučným. 

Do českobudějovického studia Českého rozhlasu se vrátila v době, kdy už měla za sebou spolupráci se slavnou skupinou Druhá tráva i úspěšnou sólovou kariéru. Na rozhlasových vlnách měla svůj pořad Folková jíška, který dostal na začátku minulého desetiletí podobu velmi přínosného koncertního cyklu. A později moderovala spolu se svou dcerou Adélou Jonášovou, taktéž nadanou hudebnicí a dříve členkou její doprovodné kapely, pořad Písničkové rozhovory.

Já, písnička, Andělé jsou s námi, Žába (původně valentýnský duet s Jaromírem Nohavicou), Láska je nádech a další pěkné a oblíbené písničky nechyběly na sólovém rozhlasovém koncertu Pavlíny Jíšové, která oslavila 21. září šedesáté narozeniny.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.