Píseň Všech vandráků múza složil Žalman k 20. výročí festivalu Porta

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Lohonka, uměleckým jménem Pavel Žalman Lohonka

Jihočeská folková legenda Pavel Žalman Lohonka v roce 2018 slaví padesát let na hudební scéně. Pro seriál Českého rozhlasu České Budějovice vybírá a sám komentuje padesát nahrávek, které provázely jeho kariéru. Tentokrát Všech vandráků múza.

Skladba vznikla k výročí známé soutěžní hudební přehlídky. „Když v létě 1987 slavila v Plzni Porta dvacet let, napsal jsem pro ni písničku, která se jmenuje Všech vandráků múza,“ říká Pavel Žalman Lohonka.

To, že někomu věnoval písničku, bylo poměrně časté. „Dělával jsem to, aby měl radost. Nevím, jestli z toho měla radost právě Porta, ale diváci určitě, a to si dodnes pamatuji,“ dodává.

První sloka písně Všech vandráků múza začíná slovy: Přišla k nám znenadání, hubená až hrůza, a řekla, že je múza, všech vandráků z Čech…

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.