Píseň o klepání na nebeskou bránu, kterou česky zpívá Petr Kalandra, napsal Bob Dylan pro filmový western

Výsledek takového počínání je vždy nejistý a bez záruky, ale kdybychom pátrali po nejpřebíranější písničce, kterou si v nějaké podobě vyzkoušel dlouhatánský zástup interpretů, asi by nebyla chyba uvažovat o této skladbě.

Pro filmový western Pat Garrett a Billy Kid (pojednávající jeden z dnes už legendárních příběhů takzvaného Divokého Západu) ji napsal autor z nejpovolanějších, americký písničkář Bob Dylan. Pojmenoval ji „Klepu na nebeskou bránu“ (Knockin´On Heaven´s Door) a vzhledem k výše zmíněnému ji znají asi všichni.

V češtině se s ní velmi hezky a citlivě vypořádal někdejší člen Marsyasu, ASPM a v závěru života i sólový písničkář Petr Kalandra. Po svém si upravil text, připsal jednu sloku a zazpíval ji tak, že to „strčí do kapsy“ i řadu vokalistů zvučných zahraničních jmen. Civilně a přitom se zaujetím. Ostatně posuďte sami.

Skladbu v původním podání a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.