Píseň Bohyně, kterou zpívá Pavel Sedláček, je coververzí hitu Venus holandské skupiny Shocking Blue
Pavel Sedláček beze všech pochybností patří mezi tuzemské průkopníky rock´n´rollu, ale ve svém repertoáru má i řadu písniček, které se narodily v hlavách českých autorů. Ostatně ke zpěvu v češtině později přešli téměř všichni interpreti, kteří v 60. letech po vzoru amerických pionýrů žánru přinášeli i k nám rock´n´rollový zápal.
V Sedláčkově zpěvníku se však vždy nacházela i velká množina songů, které napsali zahraniční autoři a otextovali domácí mistři slova.
Do této kategorie spadá písnička Bohyně, jež však překvapivě nemá původ v Anglii ani za Atlantikem. Na sklonku 60. let s ní díru do světa udělala holandská skupina Shocking Blue. Hybná hitovka Venus se dokonce líbila až tak moc, že dosáhla na nejvyšší příčku amerického žebříčku.
Originál písně a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
Písničku Houston si Pavel Bobek vypůjčil od amerického zpěváka, herce a baviče Deana Martina
Ve zpěvníku Pavla Bobka (co do kvality vzácně vyrovnaném) najdeme celou řadu písniček, které si přes oceán „stáhl“ od amerických vzorů. Jednou z mnoha je i skladba Houston.
-
Nádherná láska Pavla Nováka se původně jmenovala Che Sarà. Píseň je coververzí italské balady
Pavel Novák se po zdařilém startu pěvecké kariéry ve skupině Synkopa stal i úspěšným sólistou. K nahrávkám, které mu pomáhaly budovat dobré renomé, patří Nádherná láska.
-
Hluboká vráska je z „druhé ruky“. Před Jiřím Suchým s písničkou sklízel ovace Fats Domino
Ačkoliv většina skladeb, kterými zásobovali českou hudební i divadelní scénu Jiří Suchý a Jiří Šlitr je autorská, ani oni občas neodolali a sáhli po melodii z „druhé ruky“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.