Pinocchio, Veselý rozvod, Čaroděj ze země Oz nebo Hitchcockův horor – oscarové melodie v jemném podání

6. srpen 2024

Jedním z poslání pořadu Vlídné tóny je vytváření zklidňující, příjemné nálady, v níž se dá zapomenout na trápení i bolesti, které život přináší. Nebo vše nemilé, co nás potkává, alespoň zmírnit. Mohlo by se to povést ukázkám ze dvou alb, která před léty natočil ve svém žánru úspěšný britský kapelník, pianista, varhaník, skladatel i aranžér, před 110 roky narozený Frank Chacksfield.

Ten dostal na konci padesátých let od londýnského vedení nahrávací společnosti Decca za úkol aranžovat většinu písniček a melodií oceněných americkou filmovou akademií, tedy Oscarem, tak aby zněly ve výsledku jednolitě svěže a mohly navzdory svému stáří zaujmout i mladšího posluchače.

Dá se konstatovat, že se to gentlemanovi Franku Chacksfieldovi povedlo. Jeho orchestr natočil na dvou vinylových deskách po dvou tuctech oscarových songů, přirozeně jako orchestrálky.

No, a pořadové číslo jedna má skladba The Continental z filmového muzikálu Veselý rozvod z dávného roku 1934, v němž si legendární Fred Astaire zahrál tanečníka Guye Holdena, který se náhodou zaplete do velmi pikantní rozvodové záležitosti. Ve filmu se objevil spolu s uměleckou partnerkou Ginger Rogers a předvedl některá svá nejslavnější pěvecká a hlavně taneční čísla.

Můžete si také kromě jiných poslechnout skladbu z animované pohádky Pinocchio studia Walta Disneyho, která je ve zpívané verzi o tom, že sny se mohou stát skutečností, pokud si to opravdu přejeme.

Dále zazní třeba ústřední melodie z pohádkového filmového muzikálu Čaroděj ze země Oz s mladičkou Judy Garland nebo z filmového hororu Alfreda Hitchcocka Muž, který věděl příliš mnoho.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.