Optimistickou náladu navozující retro hudební zábava s banjem od Temže a Velkého zvonu
Tentokrát Vlídným tónům dominuje především banjo. Naši pozornost zavedeme ke stále svěžím a optimistickou náladu vzbuzujícím nahrávkám britského studiového seskupení, jehož název The Big Ben Banjo Band místo jeho působení jasně zasazuje.
Big Ben je zavedený název pro hodinovou věž, která je součástí budovy Westminsterského paláce na břehu Temže v Londýně, a také zažité pojmenování Velkého zvonu.
Šlo o projekt britského skladatele, kapelníka, pianisty, producenta a aranžéra Williama Norrieho Paramora, který se podílel na nahrávkách jak Cliffa Richarda, tak legendární kytarové party Shadows. Již v padesátých letech vedl pod svým jménem Norrie Paramor studiový orchestr, ale coby hudební ředitel a producent se věnoval pod křídly EMI též jiným aktivitám.
K nim náležely právě třeba The Big Ben Banjo Band a jeho nahrávky, které též ozdobí tento pořad. Jako už ta první – úprava velmi staré skladby Moonlight Bay, kterou hráli i Beatles.
Základ The Big Ben Banjo Bandu tvořila kapela Banjoliers, kterou ve čtyřicátých letech minulého století založil všestranně nadaný muzikant Billy Bell. Jeho nahrávky založené na šlágrech převážně z dvacátých a třicátých let často zněly ve vysílání BBC a The Big Ben Banjo Band měl i jeden velký hit. Byla to směska několika melodií nazvaná Let´s Get Together, tedy Dejme se dohromady.
Související
-
Debussyho skladby i melodie z Hvězdných válek, jak je uvedl do světa elektronické hudby Isao Tomita
Vlídné tóny tentokrát vycházejí ze světa elektronické hudby. Jejím průkopníkem a mistrem analogových syntezátorů byl japonský hudebník, skladatel i producent Isao Tomita.
-
Hudba z filmů Snídaně u Tiffanyho a Chladnokrevně a výročí narození autora předloh Trumana Capoteho
Inspirace Vlídných tónů tentokrát pramení v literatuře. Před sto lety, 30. září 1924 se narodil jeden z nejpopulárnějších amerických literátů 20. století Truman Capote.
-
Legendární instrumentálka z kultovního filmu Pulp Fiction a k tomu Milord bez zpěvu
Kytarista a průkopník kdysi módního surf-rocku Dick Dale významným způsobem vytvářel styl založený na dominantním zvuku kytar a vytvářející patřičnou atmosféru pro surfing.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.