Petr Kolář žil coby velvyslanec ve Švédsku, Irsku i USA. Nakonec ale zakotvil v jihočeské vesničce

12. srpen 2023

Výraznou a úctyhodnou diplomatickou minulost má za sebou Petr Kolář, rodák z Českých Budějovic. Od roku 1993 pracoval zhruba po dvě dekády ve službách ministerstva zahraničních věcí jako velvyslanec v několika zemích v různých koutech světa.

Petr Kolář vystudoval folkloristiku a etnografii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Nějakou dobu před sametovou revolucí z politických důvodů pracoval v dělnických profesích. Na počátku 90. let byl vědeckým pracovníkem v ústavu pro soudobé dějiny, poté zamířil na ministerstvo zahraničí.

Tři roky zastupoval Českou republiku ve Švédsku, o rok déle pak v Irsku. Pět let zastával post velvyslance ve Spojených státech amerických a dva roky nato byl českým ambasadorem v Rusku. Mezitím byl také náměstkem ministra zahraničí.

Čtěte také

Před časem nalezl druhý domov v jihočeské vesničce Dunajovice nedaleko Třeboně i Českých Budějovic, kde se stal občanem a byl zvolen i do obecního zastupitelstva.

„Kromě toho, že jsem se v jižních Čechách narodil, své jihočešství vidím v tom, že se tady cítím dobře, že jsem lokální patriot a že mohu přátele, které jsem posbíral v zemích, kde jsem pracoval a žil, sem vzít a povozit je s velkou hrdostí po tomto kraji,“ říká Petr Kolář.

„Ukázat jim zároveň Krumlov, Budějce, Landštejn, kde Schiller psal Loupežníky, Cuknštejn, který má můj kamarád Tomáš Pek, Tereziino údolí nebo moc krásné město Tábor. Jižní Čechy jsou takové líbezné a vůbec se nedivím, že si ti Rožmberkové a Schwarzenbergové připadali tak trochu extra v rámci mocnářství, že měli tento kus země jako své vlastní království,“ dodává.

Svůj pozoruhodný životní příběh se silným jihočeským pozadím vypráví bývalý diplomat Petr Kolář v cyklu Jihočeši.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související