Pavel Kroneisl: Sporťáci
Cyklistický Závod míru byl kdysi velký podnik a v etapách mezi Prahou, Berlínem a Varšavou se vystřídala řada později hodně známých jezdců profesionálních pelotonů. Tenhle závod byl samozřejmě také ve středu zájmu médií.
I reportéři tehdy ještě Československého rozhlasu z něj pravidelně vysílali živé vstupy. Střídala se tam vždycky celá parta kolegů, protože závod trval tři neděle.
Bylo to dlouhé, a tak si reportéři cestu s pelotonem všelijak zpestřovali. Například, ten, kdo měl druhý den reportovat, dostal od kolegů večer před tím seznam pěti výrazů. Slova to musela být slušná, spisovná, ovšem absolutně nesouvisející se sportem a už vůbec ne s tímto závodem. Třeba jehla, žehlička, parní válec, okno a kompost. Úkolem onoho nešťastníka pak bylo zakomponovat těchto pět výrazů do první věty své úvodní reportáže.
Ta věta se samozřejmě musela týkat závodu a ona slova měla být použita tak, aby z toho nečouhala jako sláma z bot. Přirozeně tento první vstup poslouchali a hodnotili všichni zainteresovaní kolegové. A pokud to reportérovi vyšlo, měl večer po etapě od nich placeno veškeré občerstvení. Pokud se mu to nepovedlo, hostil naopak on je.
Tedy slušná motivace. A výkony tomu odpovídaly. Posluchači byli doma u rádií občas poněkud udiveni, jaká se sportem vůbec nesouvisející slova se při Závodu míru hodí do rozhlasové reportáže. O sázce, kterou si kolegové sporťáci zpestřovali kdysi tak slavný cyklistický závod, neměli samozřejmě nejmenší tušení.
Související
-
Pavel Kroneisl: O dětské logice
Moc rád poslouchám Rodinnou abecedu vysílanou touto stanicí ráno mezi šestou a sedmou hodinou. Ivana Šimánková uvádí méně známé výrazy a dotazovaní mají říci, o co jde.
-
Pavel Kroneisl: Odborník je odborník
Můj táta pracoval v Motoru Jikov, což byla tenkrát továrna, která vyráběla karburátory. Byla to jediná součást automobilového motoru, které dokonale rozuměl.
-
Pavel Kroneisl: Chvála Šumavy
Vydali jsme se před pár dny s partou známých na výlet centrální Šumavou. Najali jsme si autobus, aby nikdo z nás nemusel řídit a všichni jsme se mohli věnovat krásám okolí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.