Pavel Kroneisl: Sporťáci

25. leden 2022

Cyklistický Závod míru byl kdysi velký podnik a v etapách mezi Prahou, Berlínem a Varšavou se vystřídala řada později hodně známých jezdců profesionálních pelotonů. Tenhle závod byl samozřejmě také ve středu zájmu médií.   

I reportéři tehdy ještě Československého rozhlasu z něj pravidelně vysílali živé vstupy. Střídala se tam vždycky celá parta kolegů, protože závod trval tři neděle.

Bylo to dlouhé, a tak si reportéři cestu s pelotonem všelijak zpestřovali. Například, ten, kdo měl druhý den reportovat, dostal od kolegů večer před tím seznam pěti výrazů. Slova to musela být slušná, spisovná, ovšem absolutně nesouvisející se sportem a už vůbec ne s tímto závodem. Třeba jehla, žehlička, parní válec, okno a kompost. Úkolem onoho nešťastníka pak bylo zakomponovat těchto pět výrazů do první věty své úvodní reportáže.

Ta věta se samozřejmě musela týkat závodu a ona slova měla být použita tak, aby z toho nečouhala jako sláma z bot. Přirozeně tento první vstup poslouchali a hodnotili všichni zainteresovaní kolegové. A pokud to reportérovi vyšlo, měl večer po etapě od nich placeno veškeré občerstvení. Pokud se mu to nepovedlo, hostil naopak on je.

Tedy slušná motivace. A výkony tomu odpovídaly. Posluchači byli doma u rádií občas poněkud udiveni, jaká se sportem vůbec nesouvisející slova se při Závodu míru hodí do rozhlasové reportáže. O sázce, kterou si kolegové sporťáci zpestřovali kdysi tak slavný cyklistický závod, neměli samozřejmě nejmenší tušení.

autor: Pavel Kroneisl | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Pavel Kroneisl: O dětské logice

    Moc rád poslouchám Rodinnou abecedu vysílanou touto stanicí ráno mezi šestou a sedmou hodinou. Ivana Šimánková uvádí méně známé výrazy a dotazovaní mají říci, o co jde.

  • Pavel Kroneisl: Odborník je odborník

    Můj táta pracoval v Motoru Jikov, což byla tenkrát továrna, která vyráběla karburátory. Byla to jediná součást automobilového motoru, které dokonale rozuměl.

  • Pavel Kroneisl: Chvála Šumavy

    Vydali jsme se před pár dny s partou známých na výlet centrální Šumavou. Najali jsme si autobus, aby nikdo z nás nemusel řídit a všichni jsme se mohli věnovat krásám okolí.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.