Pavel Dobeš – Zátiší s červy (1990)

8. červen 2022

Albu Zátiší s červy vládnou všechny písničkářské trumfy Pavla Dobeše – cit pro jazyk, slovní hříčky, originální rýmy a nečekané pointy, nepřeslechnutelný ostravský dialekt, velká fantazie a schopnost odpozorovat všední věci a zachytit je v osobité a úderné zkratce.

V pořadí druhé Dobešovo album bylo napsané ještě v 80. letech, vyšlo ale až po pádu perestrojkového socialismu. Písničkám tento ostrý společenský střih, kupodivu, neublížil.

A je úplně jedno, zda je zpívá „z pozice“ horníka, dělníka, řidiče kamionu či nostalgického milovníka, zda se pohybuje ve folku, country, popu či trampské písni. Je vždy svůj, na první poslech rozpoznatelný.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Petr Skoumal – Březen (1998)

    Petr Skoumal byl jedním z mála skladatelů, který by mohl psát hity pro české slavíky, kdyby ho to ovšem bavilo. Namísto toho si vždycky dopřával rozkoš svobodné tvorby.

  • The Eagles – Desperado (1973)

    V hudební půlhodince Kulatá muzika budeme tentokrát podávat vybrané menu. Zavzpomínáme totiž na skupinu výjimečnou z mnoha hledisek. Už jenom pro její stylový záběr.

  • Eva Olmerová – Blues samotářky (2004)

    Eva Olmerová měla pěvecký dar a k němu komplikovanou povahu. Album shrnuje její nejlepší nahrávky, ale také ukazuje, jak sebezničující životní styl rozkládal její talent.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.