Pavel Dobeš – Zátiší s červy (1990)

8. červen 2022

Albu Zátiší s červy vládnou všechny písničkářské trumfy Pavla Dobeše – cit pro jazyk, slovní hříčky, originální rýmy a nečekané pointy, nepřeslechnutelný ostravský dialekt, velká fantazie a schopnost odpozorovat všední věci a zachytit je v osobité a úderné zkratce.

V pořadí druhé Dobešovo album bylo napsané ještě v 80. letech, vyšlo ale až po pádu perestrojkového socialismu. Písničkám tento ostrý společenský střih, kupodivu, neublížil.

A je úplně jedno, zda je zpívá „z pozice“ horníka, dělníka, řidiče kamionu či nostalgického milovníka, zda se pohybuje ve folku, country, popu či trampské písni. Je vždy svůj, na první poslech rozpoznatelný.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Petr Skoumal – Březen (1998)

    Petr Skoumal byl jedním z mála skladatelů, který by mohl psát hity pro české slavíky, kdyby ho to ovšem bavilo. Namísto toho si vždycky dopřával rozkoš svobodné tvorby.

  • The Eagles – Desperado (1973)

    V hudební půlhodince Kulatá muzika budeme tentokrát podávat vybrané menu. Zavzpomínáme totiž na skupinu výjimečnou z mnoha hledisek. Už jenom pro její stylový záběr.

  • Eva Olmerová – Blues samotářky (2004)

    Eva Olmerová měla pěvecký dar a k němu komplikovanou povahu. Album shrnuje její nejlepší nahrávky, ale také ukazuje, jak sebezničující životní styl rozkládal její talent.