The Eagles – Desperado (1973)

1. červen 2022

V hudební půlhodince Kulatá muzika budeme tentokrát podávat vybrané menu. Zavzpomínáme totiž na skupinu výjimečnou z mnoha hledisek. Už jenom pro její stylový záběr, který byl mnohem širší, než jak bývá obvyklé – a to jak generačně, tak i žánrově.

Album Desperado Eagles vydali v roce 1973. Téma desky, jak už ostatně název napovídá, bylo postaveno na motivu příběhů psanců Divokého Západu a přivedlo skupinu k tehdy velmi módní myšlence konceptuální desky.

Country rock, na který se Eagles začali orientovat, zažíval v té době svou konjunkturu, kapela se navíc nemusela potýkat s prvotními neduhy začínajících souborů. Jednak už měla za sebou úspěšné první album a k tomu i řadu muzikantských zkušeností z nahrávacích studií i koncertního pódia.

Navíc ve svém středu definitivně etablovala tvůrčí tandem Don Henley – Glenn Frey, který se stal pilířem její tvorby i do budoucna.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Genesis – We Can´t Dance (1991)

    Genesis. Tohle biblické jméno označuje jednu z nejúspěšnějších pop-rockových kapel všech dob. Prodala přes 130 milionů alb a zajímavá je i díky pozoruhodnému vývoji tvorby.

  • Annie Lennox – Diva (1992)

    Britská zpěvačka Annie Lennox se od hitově úspěšných elektropopových songů dua Eurythmics posunula k více sofistikovanému a oduševnělému hudebnímu i pěveckému výrazu.

  • Tears For Fears – The Tipping Point (2022)

    Zejména v 80. letech populární kapela Tears For Fears vybočovala z měřítek běžné popové produkce důrazem na silné klenuté melodie a aranžérským mistrovstvím.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...