Petr Skoumal – Březen (1998)

23. březen 2022

Petr Skoumal byl jedním z mála skladatelů, který by mohl psát hity pro české slavíky, kdyby ho to ovšem bavilo. Namísto toho si vždycky dopřával rozkoš svobodné tvorby a své písně nikomu nevnucoval. Přesto za ním chodili zpěváci a přátelé stejně jako divadelní či filmoví režiséři.

Neocenitelná je i jeho hudební stopa, kterou otiskl do dětských duší. Ať už jde o alba pro nejmenší posluchače nebo o hudbu k řadě oblíbených večerníčkovských seriálů.

Album Březen je však pro dospělé a jeho autor (i interpret typického velmi civilního projevu) na něm není spoután žádným žánrem. Hraje si s různými motivy, počínaje jazzem přes šanson, lidovku (a to zdaleka nejen českou), folk až po rock.

A o tom, že vedle hudby není upozaděna ani textová část písniček, není u Skoumalovy tvorby potřeba mluvit. Spojuje v sobě hravé s vážným, moudré se zábavným i smutek s nadějí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová