Odlehčovací komory kanalizací chrání čistírny, jenže při dešti se z nich do řek a potoků valí závadná voda

11. září 2024

Možná jste to už zažili. Když hodně zaprší, z některých kanálů se řine voda, ačkoli by tomu mělo být naopak. A do řek a říček se valí úplně jiná voda, než která napršela. Je to voda hygienicky závadná a plná nečistot. Stačí se po dešti podívat třeba do Mlýnské stoky v Českých Budějovicích, plavou v ní toaletní papíry, vlhčené ubrousky a další odpad.

Na vině jsou takzvané odlehčovací komory, které se staví, aby chránily čistírny odpadních vod před přílišným přílivem vody v kanalizaci, v níž není oddělená splašková voda. V pořadu Přímá řeč probereme problém ze dvou stran a se dvěma respondenty.

Tím prvním je vedoucí laboratoře Povodí Vltavy v Českých Budějovicích Jan Potužák. „Odlehčovací komory jsou věcí zcela legální, ale dochází k tomu, že enormní množství vody, které se do kanalizace dostane, se částečně přelévá i do řeky. Je to vlastně voda nepřečištěná, lehce naředěná, takže může generovat i určité problémy s kvalitou,“ naznačuje.

Autor pořadu Zdeněk Zajíček se s ním sešel v závěru léta, těsně před zářijovou změnou počasí, tedy v době, kdy se lidé v řece ještě koupali. A bavili se o tom, jak se změnily deště, co se stane v odlehčovacích komorách, když po suchém a horkém období naprší, a jak by se problém měl řešit.

Čtěte také

Jan Potužák připomíná, že se aktuálně pracuje na novelizaci evropské směrnice o čištění odpadních vod. „Je okolo toho velká diskuze, protože opatření na minimalizaci vstupu těch odlehčovaných odpadních vod do vodotečí, nádrží, řek, rybníků bude velké téma a není to nic lehkého. Bude to poměrně ekonomicky nákladné a samozřejmě i technologicky,“ říká.

Druhým respondentem je Jaroslav Valevský starší z Rudolfova u Českých Budějovic, který se dlouhodobě zabývá problematikou odpadních vod, dimenzování průmyslových armatur a také ochrany povrchových vod. A popíšeme, co i jednotlivec nebo skupina lidí může udělat pro čistější vody a jak na problémy může upozorňovat kdokoliv z nás.

Jaroslav Valevský starší se totiž už dříve obrátil jak na Parlament České republiky, tak na příslušná ministerstva se žádostí o změnu ČSN 756262/2019, normy která je přímo určená pro odlehčovací komory a která je podle něj příliš benevolentně nastavená k poměru ředění a vypouštění nečistot.

Jak tato komunikace probíhala, jaké odpovědi se dostalo jemu, ale i Českému rozhlasu České Budějovice a jaké jsou možnosti řešení, si poslechněte v pořadu Přímá řeč online. Připravil Zdeněk Zajíček.

Spustit audio

Související