Obézní dítě? Návyky musí změnit celá rodina

Dítě, superhrdina, dětská obezita (ilustr. foto)
Dítě, superhrdina, dětská obezita (ilustr. foto)

Dětská obezita stále roste. Celá čtvrtina českých dětí má nadváhu, 60 procent z nich dokonce obezitu. Jak děti správně živit radí nutriční specialistka Alena Sladká.

Byl den dětí. Nejedna maminka a tatínek vzali svou ratolest do cukrárny. A pochutnali si tam všichni. Proč ne, je-li to jednou za čas a zvlášť ve svátek. Každý den ale není posvícení, ani MDD, a proto bychom měli vést své děti spíš ke zdravému stravování.

Statistiky jsou totiž neúprosné: Každé sedmé dítě v ČR je obézní, 4 procenta z nich dokonce trpí monstrózní obezitou. A to je velký, nebo možná spíš těžký problém! Ve Zdravíčku nám o něm řekla nutriční speciaistka Nemocnice České Budějovice Alena Sladká.

„Doporučenou hmotnost, nadváhu nebo obezitu určuje u dětí, stejně jako u dospělých, BMI index. Vypočítává se jako druhá mocnina váhy lomeno výška. Je to ale jenom jeden z ukazatelů. V úvahu musíme brát i věk dítěte, to, jestli jde o chlapce nebo holčičku, a také obsah vody v těle, sílu kostí atd. Nejlepší je proto konzultovat hmotnost dítěte s pediatrem,“ vysvětluje.

Očkování proti klíšťatům? Klidně i teď

Klíště snímané elektronovým mikroskopem

Taky už se vám to stalo? Chytili jste klíště a teprve, když jste si ho vyndávali, rvali jste si vlasy, že jste se zase nenechali očkovat?

Obezita se nicméně vyskytuje u dětí už od nejranějšího věku. „U plně kojených dětí, i když mohou být jako bublinky, o obezitě nemůže být řeč. Z mateřského mléka si berou jen to, co potřebují. Problém nastává ve chvíli, kdy přidáme příkrmy. U nás je zažitá radost z toho, když miminko pěkně papá. Máme tendenci děti překrmovat. A ony si pak na zvýšený přísun kalorií zvyknou a začnou ho vyžadovat. Chceme-li tedy malé dítě něčemu takovému odnaučit, je to válka nervů. Ale zvítězit by měl rozumný rodič.“

Někteří rodiče a prarodiče také podle Aleny Sladké chybují v tom, že volí nevhodné příkrmy: příliš sladké a tučné. „Je to ale naštěstí ustupující trend. Dnešní kojenecká mléka a kaše už nejsou doslazované tolik, jako dřív, a maminky si výživu dětí hlídají.“

První větší probémy s nadváhou se začínají objevovat v předškolním a mladším školním věku. „Tady už se totiž projeví to, jak se stravuje celá rodina a jak se doma o jídle smýšlí. Školky a školy se snaží vařit dětem zdravě, ale dítě zvyklé na něco jiného, to nechce jíst. Průzkum mezi takto starými dětmi ukázal, že mezi jejich pěti nejoblíbenějšími jídly jsou například smažák a hranolky. Ne zelenina, ovoce a mléčné výrobky. Návyky proto musí změnit celá rodina. Malé dítě ještě nemá rozum z toho, co je pro ně zdravé a co ne. Někdy pomůže i návštěva v jiné rodině. Zelenina a ryby, které dítě doma odmítá, mu tam najednou náramně chutnají...“

Zvlášť důležitá je pak výživa adolescentů

Nutriční specialistka potvrzuje, že zvlášť důleživá je výživa vzhledem k rychlému růstu u adolescentů. Měli by přijímat dostatek bílkovin, potravin bohatých na vápník a další stavební materiál lidského těla, samozřejmě zeleninu, složené sacharidy z celozrnného pečiva a ovoce, tuky z rostlinných olejů atd. K tomu potřebují adekvátní pohyb.

„Bohužel doba je taková, že děti už samy venku neběhají, rodiče jim zajišťují pohyb prostřednictvím sportovních kroužků. A ty něco stojí. Zrovna tak racionální strava. Libové maso, kvaliní mléčné výrobky, zelenina apod. je vždycky dražší než rohlíky a salám. Problém obezity je tedy i probémem chudoby,“ upozorňuje Alena Sladká.

Jak tedy našim stále obéznějším dětem pomoci? Jak jim zajistit optimální hmotnost a výživu zároveň? „Rozumem. Zásady platí stejné, jako pro dospělého. Pestrá strava, dostatek pohybu, neučení dětí nesprávným návykům – i návyk na sladké je závislost, které se potom děti obtížně zbavují. Vyměňme špatné stravovací návyky v rodině za ty dobré. Jděme dětem příkladem. Nevhodná poznámka dospělého o „tom hnusném zdravém jídle“ může všechnu snahu zbytku rodiny zhatit.

Nezapomeňme, že obezita v dětví zakádá na vážné zdravotní problémy v dospělosti. Naše děti máme rádi. Nic takového jim přece nepřejeme,“ uzvavírá Alena Sladká, nutriční specialistka Nemocnice České Budějovice.

Spustit audio
autor: Eva Kadlčáková|zdroj: Český rozhlas

Související