O zámek ve Vimperku na Šumavě začal pečovat nový kastelán. Chce víc pracovat s poklady z depozitářů

28. květen 2024

Zdeněk Svoboda vystudoval historii a dá se říct, že se jí oddal. Skoro dvě desetiletí strávil jako kastelán na Kašperku. Ve Velharticích se podílel na expozici Šumavská klenotnice. Spolupracoval na projektu Šumavské Trojhradí, čímž se kromě Kašperku a Velhartic myslí ještě Rabí. A teď se stal novým správcem státního zámku Vimperk.

Z Plzeňského kraje se tedy přesunul do jižních Čech, v srdci Šumavy ale zůstal. A předpokládá, že za srdce chytí rozsáhlý areál někdejšího vimperského hradu, dnes zámku, nejen jeho. Pro návštěvníky chystá řadu novinek.

Zdeněk Svoboda, kastelán zámku Vimperk

„Teď chystáme program, kterým představíme fenomén šumavského sklářství. Prvního června se uskuteční Sklářský večer na zámku. Návštěvníci, kteří k nám zavítají, se mohou těšit na otevření výstavy sklářů Bohumila Eliáše staršího i mladšího Dialog, ale i na interaktivní program. Budou si moci zkusit podmalby na sklo, gravírování nebo restaurování rozbitého skleněného poháru. Připravili jsme také speciální komentované prohlídky sklářskými expozicemi Muzea Vimperska,“ zve Zdeněk Svoboda.

Se šumavským Vimperkem je spojena i tradice tiskařská. „Jedna z osmnácti expozic našeho Muzea Vimperska se věnuje právě historii tiskařství. Je to jen špička ledovce, máme mnoho předmětů spojených s knihtiskem v depozitářích,“ popisuje kastelán.

Čtěte také

Tento materiál chce tedy vynést na světlo a postupně ukazovat veřejnosti. „Jsou tam skvosty, které chceme používat v sezónních a tematicky laděných výstavách. A nejde jenom o materiál z historických sbírek na zámku, ale i o historii kraje, kterou tímto chceme představovat. A na to se moc těšíme,“ dodává.

V osmnácti expozicích na vimperském zámku je kromě sklářství a tiskařství akcentována také historie regionu od středověku až téměř po současnost. „Je tam krásně vidět průřez toho, jak se kraj vyvíjel, jaké byly jeho charakteristiky. Jsou prezentovány i takové fenomény jako solná zlatá stezka, lidové umění, historie česko-německého města Vimperk a tak dále. V neposlední řadě je to město, které je situováno v krásném prostředí,“ připomíná Zdeněk Svoboda.

Celý rozhovor s novým kastelánem státního zámku Vimperk Zdeňkem Svobodou si poslechněte online.

Spustit audio

Související