O zámek ve Vimperku na Šumavě začal pečovat nový kastelán. Chce víc pracovat s poklady z depozitářů
Zdeněk Svoboda vystudoval historii a dá se říct, že se jí oddal. Skoro dvě desetiletí strávil jako kastelán na Kašperku. Ve Velharticích se podílel na expozici Šumavská klenotnice. Spolupracoval na projektu Šumavské Trojhradí, čímž se kromě Kašperku a Velhartic myslí ještě Rabí. A teď se stal novým správcem státního zámku Vimperk.
Z Plzeňského kraje se tedy přesunul do jižních Čech, v srdci Šumavy ale zůstal. A předpokládá, že za srdce chytí rozsáhlý areál někdejšího vimperského hradu, dnes zámku, nejen jeho. Pro návštěvníky chystá řadu novinek.
„Teď chystáme program, kterým představíme fenomén šumavského sklářství. Prvního června se uskuteční Sklářský večer na zámku. Návštěvníci, kteří k nám zavítají, se mohou těšit na otevření výstavy sklářů Bohumila Eliáše staršího i mladšího Dialog, ale i na interaktivní program. Budou si moci zkusit podmalby na sklo, gravírování nebo restaurování rozbitého skleněného poháru. Připravili jsme také speciální komentované prohlídky sklářskými expozicemi Muzea Vimperska,“ zve Zdeněk Svoboda.
Se šumavským Vimperkem je spojena i tradice tiskařská. „Jedna z osmnácti expozic našeho Muzea Vimperska se věnuje právě historii tiskařství. Je to jen špička ledovce, máme mnoho předmětů spojených s knihtiskem v depozitářích,“ popisuje kastelán.
Čtěte také
Tento materiál chce tedy vynést na světlo a postupně ukazovat veřejnosti. „Jsou tam skvosty, které chceme používat v sezónních a tematicky laděných výstavách. A nejde jenom o materiál z historických sbírek na zámku, ale i o historii kraje, kterou tímto chceme představovat. A na to se moc těšíme,“ dodává.
V osmnácti expozicích na vimperském zámku je kromě sklářství a tiskařství akcentována také historie regionu od středověku až téměř po současnost. „Je tam krásně vidět průřez toho, jak se kraj vyvíjel, jaké byly jeho charakteristiky. Jsou prezentovány i takové fenomény jako solná zlatá stezka, lidové umění, historie česko-německého města Vimperk a tak dále. V neposlední řadě je to město, které je situováno v krásném prostředí,“ připomíná Zdeněk Svoboda.
Celý rozhovor s novým kastelánem státního zámku Vimperk Zdeňkem Svobodou si poslechněte online.
Související
-
Pivovar, rybářské muzeum, klášter. To jsou podle odborníka zatím málo známé skvosty jižních Čech
V prvním čtvrtletí roku 2024 se cestovní ruch v Česku dynamicky rozvíjel. Přes čtyři miliony hostů navštívily ubytovací zařízení, téměř polovina z nich byla ze zahraničí.
-
Ajťák zámeckým pánem. Nový kastelán Kratochvíle přemýšlí, jak zapojit mobily a zaujmout mladé lidi
Inženýr Petr Šmíd se stal kastelánem renesančního zámku Kratochvíle u Netolic. Cesta do této pozice ale vedla přes neziskovou organizaci a vzdělání IT specialisty.
-
Vimperský Haselburg patří mezi nejlépe dochované předsunuté dělostřelecké bašty na našem území
Haselburg je předsunutá dělostřelecká bašta, která měla chránit vimperský hrad. Vznikla zřejmě po roce 1479, kdy byl Vimperk na žádost Petra Kaplíře ze Sulevic povýšen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.