Největší mechanický lidový betlém na světě vytvořil Tomáš Krýza v Jindřichově Hradci. Pracoval na něm přes 60 let
K českým Vánocům neodmyslitelně patří betlémy. Opravdovým unikátem mezi nimi jsou Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci. Jsou dílem místního punčochářského mistra Tomáše Krýzy, který žil na přelomu 19. a 20. století.
Tomáš Krýza prý jako devítiletý spatřil na městské věži jesličky svého strýce, hlásného Václava Krýzy. Jejich krása ho natolik pohltila, že se rozhodl vyrobit také takové jesle a možná ještě větší.
Jak se v dětství rozhodl, tak udělal. Od mladých let až do své smrti v roce 1918 pracoval Tomáš Krýza na jesličkách téměř každý den více jak šedesát let.
Velkolepý betlém obsahuje na 1400 figurek lidí a zvířat, z nichž se desetina pohybuje. Figurky, které mají tělo, ruce a nohy dřevěné, upevněné pomocí drátků k trupu, jsou v průměru vysoké 16 centimetrů. Hlavičky s krkem, v některých případech i ručičky od zápěstí dolů, jsou vymodelovány z kašírovací hmoty z mouky, pilin, sádry a klihu, nebo z chlebového těsta se sádrou.
Velkou pozornost věnoval autor i architektuře. Z lepenkového papíru pomalovaného hlinkovými barvami vytvořil nepřeberné množství domů, paláců, věží, vesnických usedlostí, kovárnu nebo mlýn.
Krýzovy jesle jsou od roku 1998 zapsány v Guinessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Jihočeské ženy začaly v 19. století zdobit své oděvy rybími šupinami. Nahrazovaly tak drahé korálky
Výšivka rybí šupinou je starodávná technika zdobení textilií, která se používala na konci 19. století v národopisné oblasti Blat. Nezrodila se ale v jihočeském prostředí.
-
První česká akademická sochařka se narodila v jihočeském Kunžaku, vytvořila pro něj i dvě díla
Uprostřed náměstí v Kunžaku na Jindřichohradecku stojí od roku 1904 školní budova. Dnes v ní sídlí Základní škola Sira Nicolase Wintona, která toto jméno nese od roku 2008.
-
Paličkování krajek v Sedlici bylo součástí roboty poddaných, pro výrobky přijížděli kupci až z Bavor
Město Sedlice se nachází na cestě mezi Blatnou a Strakonicemi a proslavilo se zejména paličkováním krajek. Jeho rozvoj lze písemně doložit v první polovině 18. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.