První česká akademická sochařka se narodila v jihočeském Kunžaku, vytvořila pro něj i dvě díla

22. říjen 2024

Uprostřed náměstí v Kunžaku na Jindřichohradecku stojí od roku 1904 školní budova. Dnes v ní sídlí Základní škola Sira Nicolase Wintona, která toto jméno nese od roku 2008. Známý zachránce několika stovek židovských dětí v době druhé světové války Kunžak také v červnu 2008 osobně navštívil.

Školní budova vznikla na místě obecních masných krámů, kde se v roce 1887, jak připomíná pamětní deska, narodila Karla Vobišová. Ta absolvovala v roce 1921 sochařství na pražské umělecko-průmyslové škole, a protože předtím tento obor žádná jiná žena u nás nevystudovala, hovoříme o ní jako o první české akademické sochařce.

Z tvorby Karly Vobišové zmiňme pomník Elišky Krásnohorské na Karlově náměstí v Praze nebo bustu Fráni Šrámka na rodném domě v Sobotce. Pro Kunžak vytvořila sochu legionáře na pomník padlým a bronzovou bustou Boženy Němcové do interiéru školy. V jižních Čechách se jejím dílem pyšní ještě například v Ledenicích, kde stojí socha svatého Jana Nepomuckého.

Zcela ojedinělý osud stihl sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly pro svatovítskou katedrálu na Hradčanech. Původní díly Karly Vobišové se kvůli společenským poměrům nestihlo zrealizovat, a tak bylo dokončeno až relativně nedávno. K jeho odhalení došlo v roce 2018.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související