První česká akademická sochařka se narodila v jihočeském Kunžaku, vytvořila pro něj i dvě díla
Uprostřed náměstí v Kunžaku na Jindřichohradecku stojí od roku 1904 školní budova. Dnes v ní sídlí Základní škola Sira Nicolase Wintona, která toto jméno nese od roku 2008. Známý zachránce několika stovek židovských dětí v době druhé světové války Kunžak také v červnu 2008 osobně navštívil.
Školní budova vznikla na místě obecních masných krámů, kde se v roce 1887, jak připomíná pamětní deska, narodila Karla Vobišová. Ta absolvovala v roce 1921 sochařství na pražské umělecko-průmyslové škole, a protože předtím tento obor žádná jiná žena u nás nevystudovala, hovoříme o ní jako o první české akademické sochařce.
Z tvorby Karly Vobišové zmiňme pomník Elišky Krásnohorské na Karlově náměstí v Praze nebo bustu Fráni Šrámka na rodném domě v Sobotce. Pro Kunžak vytvořila sochu legionáře na pomník padlým a bronzovou bustou Boženy Němcové do interiéru školy. V jižních Čechách se jejím dílem pyšní ještě například v Ledenicích, kde stojí socha svatého Jana Nepomuckého.
Zcela ojedinělý osud stihl sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly pro svatovítskou katedrálu na Hradčanech. Původní díly Karly Vobišové se kvůli společenským poměrům nestihlo zrealizovat, a tak bylo dokončeno až relativně nedávno. K jeho odhalení došlo v roce 2018.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Díky řediteli Řežábkovi mohly na obchodní akademii dívky a místo učitele dostal budoucí prezident
Profesor Jan Řežábek už v mládí četl o slovanských národech a horlivě se učil rusky. A tato záliba vzdělávat se a poznávat východní země mu vydržela po celý život.
-
Na čimelický zámek se po šlechticích nastěhovali studenti filmařiny. Později se zase odstěhovali
Když se v roce 1802 rozdělili Schwarzenbergové na dvě linie, připadly takzvané sekundogenituře hlavně statky na Písecku. Jedním z nich byly i Čimelice s barokním zámkem.
-
Dva králové udělili Trhovým Svinům důležité výsady, oba mají sochu na štítu zdejší radnice
Trhové Sviny a okolní region bývaly vyhlášené kamenickou tradicí. Asi nikoli náhodou odtud pocházel i známý budějovický sochař Dietrich, tvůrce Samsonovy kašny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.