Nejpopulárnější verze písně Den bičem prásk, kterou zpívá Waldemar Matuška, je od britské kapely
S notoricky známou melodií skladby Apache se během let zkoušel poměřit nejeden kytarista, v roce 1973 ale Waldemar Matuška přišel se zpívanou verzí a spolu s textařem Zdeňkem Borovcem ji pojmenovali Den bičem prásk.
Tou dobou už měli posluchači píseň dávno zaříznutou v paměti v podání britské kapely The Shadows, jejíž nahrávka dodnes zůstává, když ne nejzdařilejší, tak jistě nejvíc populární.
Původně sice nebyla určena pro ni, jenže i muzikantský svět má své osudové proměnné a ne vždy se drží předem daných plánů.
Celý příběh skladby si poslechněte v rubrice Písničky z cizí kapsy, kde zazní česká i anglická verze.
Související
-
Píseň větrných mlýnů zpíval před Karlem Gottem americký hudebník Neil Sedaka, je i jejím autorem
9. prosinec 1967, to je datum napsané na pásku s finální verzí skladby Píseň větrných mlýnů, jednom z typicky uvolněných, melodických a s jiskrou zazpívaných songů 60. let.
-
Písničku Srdce si Radek Tomášek vypůjčil z repertoáru kapely Sutherland Brothers And The Quiver
Jemný podmanivý hlas Radka Tomáška zaujal posluchače už v kapele Rangers, která se ostatně profilovala coby seskupení stavějící především na vybroušených vokálech.
-
Písničku Frankie Dlouhán převzali Brontosauři od amerických autorů, ale vtiskli jí jiný příběh
Folková a trampská skupina Brontosauři, založená v roce 1972 bratry Janem a Františkem Nedvědovými, znamenala ve své době na tuzemské scéně špičku těchto žánrů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.