Nebojte se jíst řasy. Zelenina z moře poskytuje důležitou podporu štítné žláze
Modrá barva světlejších odstínů či zelenomodrá je spojována se zdravím v oblasti krku, kde je uložena štítná žláza. Ta uvolňuje hormony, které ovlivňují všechny orgány našeho těla. Účastní se na funkci metabolismu, dýchání, srdeční činnosti, nervového systému, hmotnosti těla, tělesné teploty, hladiny energie, trávicích funkcí a dalších.
V případě snížené funkce štítné žlázy všechny tělesné procesy snižují svou efektivitu a může nastoupit zvýšení hmotnosti, deprese, zácpa, únava a další symptomy. V případě zvýšené funkce se naopak všechny funkce zrychlují, což může vést k úzkosti, nadměrnému pocení, hubnutí, nespavosti, zvýšenému srdečnímu pulsu a dalším symptomům.
Zelenina pocházející z moře, tedy zelenomodrého prostředí, poskytuje důležitou podporu štítné žláze. Je bohatá na minerály včetně jódu, který je pro optimální funkci štítné žlázy nezbytný. V případě nedostatečného zásobování jódem vzniká riziko zvětšení štítné žlázy.
Jód se nachází v půdě a vodě, především přímořských oblastí. Jeho hlavním zdrojem jsou mořské řasy a další mořská zelenina. Jódem byla obohacována stolní sůl, avšak v moderní době, kdy se namísto rafinované soli konzumuje sůl mořská nebo himálajská, můžeme opět mít jódu nedostatek.
Jedlé mořské řasy jsou jedinečným zdrojem jódu. Množství v různých druzích řas kolísá od 16 mikrogramů na gram (µg/g) u řas nori až k 8000 µg/g ve vločkách kelpu. Japonské řasy kombu obsahují kolem 2353 µg/g a wakamie kolem 42 µg/g.
Čtěte také
Nori, hijiki, wakame, arame a kombu jsou japonské řasy, zatímco červenohnědá dulse je atlantická řasa. V Japonsku, kde jsou řasy součástí tradiční kuchyně, se projevuje nižší riziko poruchy metabolismu i srdečně-cévní nemoci a další zdravotní benefity ve srovnání se západní stravou, kde se řasy prakticky nekonzumují.
I na Západě si ovšem lidé oblíbili sushi s nori řasou a vegetariáni či vegani používají řasu agar-agar pro výrobu želatinujících dezertů. Vločky jemnější řasy dulse jsou vhodnou přísadou do smoothie.
Řasy se dají koupit v řadě forem – jako drcený prášek, jemnější vločky nebo sušené nasekané řasy. Většinu řas je potřeba před přidáním do stravy alespoň na 5 až 10 minut namočit. Vaření ovšem není nezbytně nutné. Delší a robustnější typy řas je dobré suché nalámat a nechat ve vodě změknout do druhého dne, ale i kratší doba namáčení postačí.
Související
-
Mořské řasy pomohou při každé nemoci, velký vliv mají v prevenci a zaléčení rakoviny
Dulse, wakame, nori, chaluha, mořská zelenina. To jsou názvy ze světa rostlin obývajících oceány. Česká kuchyně, která nepočítá s přítomností moře, tyto poklady ignoruje.
-
Pro zdravé srdce a cévy jezte hodně zeleniny a ovoce zelené barvy
Zelená barva souvisí s oblastí srdce a plic, které jsou součástí oběhového a kardiovaskulárního systému. Pokud je zdravý, rozvádí krev a potřebné látky mezi buňkami těla.
-
Máte potíže s trávením? Začněte jíst víc žlutého ovoce a zeleniny
Se žlutými potravinami spojujeme trávicí procesy, kdy se látky z jídla přeměňují na energii. Ayurvéda mluví o takzvaném trávicím ohni, západní terminologie o metabolismu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.