Nastavte si stopky a uklízejte deset minut, to pro začátek k vytřídění věcí stačí, radí propagátorka minimalismu
Co jste nevzali rok na sebe, vyhoďte, slýcháme někdy v pořadech pro ženy. Odpovídalo by to asi minimalismu v našich domácnostech, což je téma, o kterém učí a které praktikuje Marcela Janská. Jak ale sama přiznává, bezhlavé vyhazování věcí není cílem.
Cílem domácího minimalismu by měla být spíš udržitelnost, jakési osvobození se od lpění na předmětech a také trénování naší schopnosti volit mezi tím, co potřebujeme a co už ne.
Jarní úklid ve skříni nebo špajzu může být podle Marcely Janské i skvělou příležitostí vyčistit si hlavu. „V minimalismu je to velice propojené. To není jenom o nepoužívaném pekáči nebo nenošených šatech, ale i o naší osobnosti, našich přáních, strachu, o tom, co nám dělá, nebo nedělá dobře,“ říká žena, která si nad vyklízeným šuplíkem uvědomila, že skrze něj poznává sebe.
Jarní úklid nám nastavuje zrcadlo. „Proč něco děláme, proč si pořád tyhle věci kupujeme, proč si je bereme od druhých. To už nám něco ukáže,“ vysvětluje Marcela Janská.
Lpění na věcech a rostoucí nutnost jejich vytřídění nás ale může i stresovat. Co když se nám do takového gruntování vůbec nechce? „To bývá velmi časté. Vypadá to jako obrovský úkol, představujeme si celý dům a že to bude trvat roky. Ale můžeme začít tím, že si nastavíme stopky na deset minut a podíváme se na zoubek třeba jen věcem na věšáku v předsíni,“ radí Marcela Janská a zdůrazňuje postupné, drobné krůčky a to, jak dobře nám udělá každý splněný dílčí cíl.
Čtěte také
Minimalistka slibuje závěrečnou úlevu. „Ta se nakonec vždycky dostaví. Někdo namítne: To je hrozný, to nikdy nebude hotový, to se bude muset pořád opakovat. A já říkám: Ano, ale to je cesta. Nežijeme v zakonzervovaném světě, věci přicházejí a je potřeba, aby některé i odcházely,“ komentuje.
Kromě předmětů, jež nás obklopují, se měníme i my. Mění se okolnosti, v jakých žijeme, mění se naše vztahy, rostou děti, pořizujeme si zvířata. „Pořádek není o tom držet statický byt, kde se nesmí nic pohnout, kde je všechno sterilní. Naopak. To, že domácnost dokážeme přizpůsobovat situaci, nám dodá sebevědomí, že jsme flexibilní,“ říká Marcela Janská. „Věci nemají být jen zakonzervovanou minulostí, kde už nejsme,“ dodává.
Minimalismus se podle ní dá aplikovat i na vztahy. „Některé vztahy chceme pěstovat, jiné třeba ne. A právě věci a naše aktivity způsobují, že nemáme čas ani energii o vztahy pečovat, zajet k někomu jen tak na návštěvu. Protože máme každý den něco, o víkendu uklízíme a potřebujeme toho strašně moc stihnout. To je projev toho, že věci nám opravdu zabírají v životě místo a uzurpují si naši péči a čas,“ uzavírá.
A jak doma věci ukládat, aby ty denně používané byly opravdu po ruce? Máme se zbavovat předmětů, ke kterým máme citovou vazbu? Co s hračkami, kvůli kterým praská ve švech dětský pokojíček? Celý rozhovor s minimalistkou Marcelou Janskou o úklidu ve skříni i v hlavě si poslechněte online.
Související
-
Než si pořídíte nový kousek do šatníku, položte si tři otázky, radí stylistka
Julia Silajdžić je personální stylistkou. Svým klientkám radí s oblékáním a třídí šatníky. Při prvním setkání nechá nanosit veškeré oblečení i doplňky do jedné místnosti.
-
Třísek jsem měla hrozně moc, říká Holka s dílnou. Dokazuje, že truhlařina není jen pro muže
„Holka s dílnou.“ Tenhle bonmot kapely Chinaski si pro své podnikání vypůjčila Eva Havlová. V Českých Budějovicích otevřela stejnojmennou truhlárnu a vyrábí nábytek.
-
Sleva nesmí být umělá. Novela zákona přispívá k větší ochraně spotřebitele, vysvětluje inspektorka
Začala platit novela Zákona o ochraně spotřebitele. Znamená to, že nakupující jsou lépe chráněni a mají právo na víc informací. Novela vychází z evropské legislativy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.