Hrozně jsem zlobil, už v hudební přípravce mi předpověděli, že budu dirigentem, říká Patrik Červák
Od flétny přes klarinet a klavír až k dirigování – taková je nevšední cesta dirigenta, klavíristy, muzikologa a hudebního pedagoga Patrika Červáka. S rodinou žije v Brně, v Českých Budějovicích vyučuje a spolupracuje s Jihočeskou filharmonií. Kromě koncertování a výuky ještě navíc dokončuje doktorské studium.
„Já jsem měl už jako dítě problém, že jsem hrozně zlobil na všech zkouškách, ve sboru nebo na konzervatoři. Teď, když zkoušky sám vedu, mi to vlastně vyhovuje, protože ty tři, čtyři hodiny musím něco dělat. Už ve čtyřech letech mi paní učitelka v hudební přípravce předpověděla, že jednou budu dirigent,“ říká Patrik Červák.
Rodák z Českých Budějovic dnes žije v Brně, ale do jihočeské metropole se vrací za prací dvakrát týdně. Přejezdy mezi těmito dvěma městy mu prý zaberou desítky hodin měsíčně.
Občasné dirigování a koncertování s Jihočeskou filharmonií označuje spíš za vedlejší činnost. Práce má jinak opravdu hodně. „Na brněnské konzervatoři působím jako pedagog, v Českých Budějovicích učím na soukromém hudebním gymnáziu. V obou případech vyučuji hudební teorii, na konzervatoři ještě korepetuji a vedu sbor. Do toho mám samozřejmě nějaké koncerty jako dirigent nebo klavírní sólista,“ vyjmenovává.
Nejvíc ho mrzí, že mu cestování mezi Brnem a Českými Budějovicemi bere čas, který by jinak mohl trávit se svou manželkou a dvěma dětmi. „Dá se to zvládat vždycky pouze na úkor něčeho. Učení na středních školách mě baví a naplňuje, ale odnáší to moje rodina. Odjíždím, když děti spí, a stejně tak se vracím poté, co usnou,“ přiznává.
Celý rozhovor s dirigentem, klavíristou a hudebním pedagogem Patrikem Červákem si poslechněte online.
Související
-
Jak vyboulit crescendo a smýkat smyčcem. Známá skladba se stále dá zahrát nově, říká dirigentka
Alena Hron, rozená Jelínková, je stále žádanější dirigentkou nastupující generace. Úspěšně debutovala na Pražském jaru s orchestrem FOK a pracovala s řadou dalších těles.
-
Basbaryton a mezzosoprán, to je složitá kombinace. Bařákovi se proto na jevišti setkají málokdy
Nejhlubší mužský hlas je bas, o úroveň výš baryton. Jak zní basbaryton, uslyšíte z úst Lukáše Bařáka. Je sólistou opery Národního divadla, stejně jako jeho žena Arnheiður.
-
Nejen oblek, i kytara se šije na míru, vysvětluje výrobce nástrojů, který spojuje funkčnost s krásou
Svou první kytaru postavil Libor Pražan díky setkáním s mistry oboru a návodu na internetu. Dnes vyrábí mistrovské nástroje pro kytarové mágy, studenty hudby i rockery.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.