O svátcích jezte klidně všechno, ale v menším množství, doporučuje odbornice na výživu

25. listopad 2024

Sváteční dny jsou v Česku často spojené s vybranými pokrmy. Třeba v listopadu se tradičně na stolech objevuje svatomartinská husa. Jak ale takové jídlo působí na náš organismus? Podle biochemičky a odbornice na výživu Michaely Bebové platí jednoduché pravidlo – přistupovat ke všemu s mírou.

„Jedno pěkné pořekadlo říká, že nezáleží na tom, co jíš jeden v roce. Záleží na tom, co jíš těch zbylých 364 dní. Pokud jsme zdraví a dáme si jednou za měsíc takhle těžké jídlo, tak nám to nic neudělá. Když ale takovou stravu jíme pravidelně, organismus to ovlivní, a ne úplně pozitivně,“ říká Michaela Bebová.

Biochemička a výživová poradkyně Michaela Bebová

K vánočním svátkům v Česku tradičně patří cukroví a štědrovečerní tabule v podobě smaženého kapra s bramborovým salátem. Zakázat si konzumaci takových jídel ale podle odbornice na výživu také není dobré. „Žádný extrém není správný, vždycky to skončí špatně,“ upozorňuje.

„Ale neřízeně ujet a potom v lednu bědovat, to je také chyba. Královnou každého jídla je střídmost. Dám si klidně všechno, ale dám si toho prostě míň. Cukroví můžu třeba zakomponovat do denního plánu jídel a dát si ho k svačině,“ doporučuje.

Nejčastější chybou podle ní je, že se lidé o svátcích vzdají všeho pohybu. „Když zrovna jíme více cukroví, k tomu si dáme smaženého kapra a pak ještě třeba pečenou kachnu, je dobré to neutralizovat pohybem a čerstvým vzduchem,“ dodává specialistka na procesy v těle.

Celý rozhovor s odbornicí na výživu Michaelou Bebovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související