Šlechta si na vepřové nepotrpěla, ale k jihočeskému venkovu zabijačky odedávna patří, vypráví etnograf

9. únor 2024

Tradičním svátkem na každé jihočeské vesnici byla a dodnes je zabijačka. V dobách bez lednic a mrazáků ale přece jen vypadala trochu jinak. Využívalo se jiných způsobů uchovávání masa, zejména uzení a nakládání. A také se při zabijačce sešla celá rodina, pomáhali sousedé a samozřejmě řezník. Historií zabijaček i domácího chovu prasat se zabývá etnograf Jihočeského muzea Jan Šimánek.

„Pokud je mi známo, tak prasata se na jihu Čech chovala vždycky. Je to doloženo i v berní rule, což je soupis pozemků a veškerého chovaného zvířectva z roku 1653. A z něj je zřejmé, že každý sedlák, chalupník, nějaké to prase měl,“ říká Jan Šimánek.

Etnograf Jan Šimánek

Upozorňuje ale, že prasata se dříve chovala jinak než dnes. „Ona se pásla. Tehdy se vždy nechávala třetina půdy úhorem, aby se vystřídala, a tam právě prasata chodila, ryla a musela si potravu vyhledat. Proto rostla poměrně pomalu a zabíjela se zhruba až dva roky po narození,“ vysvětluje.

Dá se soudit, že vepřové maso tehdy bylo libovější, ale také sušší a šlachovitější. „Přirovnal bych to k rozdílu mezi vyběhanou slepicí a vykrmeným kuřetem. Změna nastala až v druhé polovině devatenáctého století, kdy došlo k prudkému vývoji v zemědělství, začaly se pěstovat pícniny, půda se přestala nechávat ladem a prasata se dostala do chlívků. Tam měla málo pohybu a rychle přibývala. Od té doby lze vykrmit prase za nějakých devět měsíců,“ usmívá se etnograf.

Čtěte také

„Co se týká obliby vepřového masa, na jídelníčku výše postavených lidí, měšťanů a šlechty bylo překvapivě vnímáno jako druhořadé,“ poznamenává Jan Šimánek. „Nebylo příliš oblíbené, mnohem oblíbenější bylo telecí, ryby a drůbež. Možná kvůli zmiňovaným chuťovým vlastnostem, ale možná hrál roli i vliv kultur, jako je třeba židovská, kde se vepřové považovalo za maso nečistých zvířat,“ dodává.

I proto si město a vrchnost držely od zabijaček odstup. Jen v době masopustu, kdy se i šlechta převlékala za poddané, se na její stůl dostávaly jelita a jitrničky. „Naopak pro venkov bylo vepřové nejtypičtějším masem. A zabijačka je tedy typická zejména pro vesnice,“ uzavírá etnograf.

A jak taková správná zabijačka vypadala? Kdo při ní co dělal a čím, jaké pochoutky se připravovaly, kdy se podávaly a jak se jim na jihu Čech říkalo? Celý rozhovor s etnografem Janem Šimánkem si poslechněte online.

Spustit audio

Související