Bazilišek, kolem něhož puká zem, či obrněná ještěrka zrozená z blesku plnili středověký bulvár, vypráví historička

26. leden 2024

Lidé odnepaměti tíhli k senzacím. A tak se spolu se vznikem psané žurnalistiky v 16. století začal okamžitě rozvíjet i bulvár, říká historička Kateřina Pražáková, která se právě na toto období zaměřuje. Zároveň píše popularizační články a pořádá přednášky. Jedna z nich se týká bájných tvorů a exotických zvířat. Právě jimi se – vedle královských svateb a dobových mordů – středověké a raně novověké bulvární letáky jen hemžily.

V jaká fantastická zvířata lidé věřili a kde je nacházeli? „Velice populární byl jednorožec. Věřilo se, že roh jednorožce může působit jako protilék proti všem jedům. Proto si mnozí vládci a králové z jeho rohu nechávali zhotovit číši. Ve skutečnosti šlo obyčejně o roh narvala,“ uvádí historička Kateřina Pražáková, která působí na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Historička Kateřina Pražáková

Další oblíbenou bájnou bytostí byl bazilišek. „Měl žít na severu Afriky, někde v oblasti Libye, a věřilo se, že je tak jedovatý, že prakticky všechno sežehne. I pouhým pohledem. Zem kolem něho puká,“ líčí historička, „a i kdyby se našel rytíř, který by se s ním utkal a baziliška probodl, tak by stejně zahynul, protože jed by prošel kopím až ke statečnému rekovi.“

Princ, který bojuje se saní dštící oheň, to je i známý pohádkový motiv. „Představa, že některá zvířata dokáží plivat oheň, byla velmi stará. I v renesanci se ještě věřilo v existenci ohnivého salamandra, jakési obrněné ještěrky, která je schopna v ohni nejenom přežít, ale přímo ho vyhledává, cítí se v něm dobře a snad se i z ohně a blesku dokáže zrodit,“ líčí Kateřina Pražáková.

Tato ohnivá ještěrka tedy neměla běžná vejce ani nerodila živá mláďata, vznikala za bouře. „A naopak, pěkné počasí ji dokázalo zahnat,“ popisuje středověkou víru současná vědkyně.

Čtěte také

Bazilišek se měl zase podobat krokodýlovi, ale objevovala se i různá spojení s kohoutem. „Šlo tedy o kombinaci plaza a kohouta. Ovšem v 16. století už začali vědci pochybovat, jestli bazilišci opravdu existují, takže například otec moderní zoologie Konrad Gessner je do svého mnohasvazkového díla Historiae animalium už pro jistotu nezahrnul,“ uvádí Kateřina Pražáková.

Nicméně dodnes říkáme o prohnaném člověku, že je bazilišek. Stále se tedy v našem povědomí uchovávají charakteristiky, které se mu před staletími přisuzovaly. „Pravděpodobně měl lstivý bazilišek na lidi někde čekat, ačkoli to ani neměl zapotřebí,“ usmívá se historička, „je ale legrační, že i velice nebezpečného baziliška bylo možné porazit. Měl na něj platit pach lasičky.“

A jak si vysvětlit, že pohádkoví draci tolik připomínají dinosaury? Kdo byli gryfové? Proč lidé věřili na vlkodlaky a jakou bájnou představu potvrdil nález krakatice obrovské? Celý rozhovor s historičkou Kateřinou Pražákovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.