Na Vítkův hrádek zavedou elektřinu a vodovod. Na zřícenině tak budou pro návštěvníky i toalety
Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad v České republice, se dočká modernizace. Obec Přední Výtoň, která je vlastníkem této zříceniny, investuje do obnovy přes jeden milion korun.
Návštěvníkům Vítkova hrádku se zvýší komfort. Pokrok nelze zastavit, takže i na hrad po staletích jeho existence zavedou elektřinu. Také bude zřízen vrt, který zajistí vodu tekoucí z kohoutku.
S tím souvisí i vybudování jednoduchého sociálního zařízení s toaletami. Dosud jsou k dispozici pouze mobilní záchody.
Na hradě je sice historická studna vykopaná do skály, ale ta je suchá. Všechnu vodu proto musí členové Spolku přátel Vítkova hrádku přivážet auty a v kanystrech vynášet nahoru. Kdo místo zná, ví, že se jedná o velmi slušný sportovní výkon.
Ročně přes 40 tisíc lidí
Vítkův hrádek je jedním z nejnavštěvovanějších a nejatraktivnějších turistických cílů Lipenska. Ročně sem podle předsedy spolku Miroslava Kovačičína zavítá přes 40 tisíc lidí.
Hrad byl založen pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století Vítkovci a sloužil jako pohraniční pevnost. Postupně měl několik vlastníků, byl mimo jiné v državě Rožmberků, kteří zde v roce 1394 věznili krále Václava IV.
Jak uhlídat středověký hrad? Strážní na Pořešíně k tomu využívali husy
Kousek od kaplického nádraží leží hrad Pořešín. Zdejší panství vždy patřilo českých králům, ale v roce 1434 nechali Rožmberkové sídlo zbořit. Zřícenina je dnes přístupná, lidé se sem mohli podívat například v první den roku 2018.
Hrad byl obydlený a udržovaný asi do poloviny 18. století, pak vyhořel a osiřel. Po druhé světové válce, kdy byla pohraniční část Šumavy nepřístupná, využívala Vítkův hrádek protivzdušná obrana státu.
V současnosti zřícenina patří obci Přední Výtoň. Ta ji před dvaceti lety pronajala Spolku přátel Vítkova hrádku, který se o památku stará. Uvnitř věže vznikla masivní dřevěná konstrukce se schodištěm a plošinou, která slouží jako rozhledna. Nabízí výhled na Šumavu, Novohradské hory, Lipno s okolím a při dobré viditelnosti dokonce i na Alpy.
Vítkův hrádek je možné navštívit i v zimě. Otevřeno je o víkendech od 10 do 16 hodin, poté také o svátcích včetně Silvestra a Nového roku.
Související
-
Na hradech a zámcích řeší, jak zavést EET. Často tu nemají elektřinu ani internet
Druhá vlna EET startuje od března a řada soukromých správců památek se bouří. Na hradech a zámcích nemají elektřinu a zavedení elektronické evidence je přivádí do úzkých.
-
Buquoyové nechtěli na hradě v Nových Hradech bydlet, a tak tu postavili ještě zámek
Dobu prvních Vítkovců pamatují nejstarší části hradu v Nových Hradech. Páni z Růže ho totiž postavili kolem 1250. Hrad vznikl na obchodní cestě a plnil strážní funkci.
-
Zřícenina Karlův Hrádek je na prodej, zájem má město Hluboká nad Vltavou
Zřícenina hradu Karlův Hrádek je na prodej. Od Lesů České republiky ji koupí město Hluboká výměnou za lesní pozemky. Základní konzervační práce ale vyjdou na miliony korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rath prodal v tichosti polovinu domu ve Zbuzanech. Bydlí v něm jeho bratr, ten o prodeji nevěděl
-
Putinův nástroj pro obcházení sankcí se ocitá pod drobnohledem Západu. Co je ruská stínová flotila?
-
Trump se mstí svým kritikům. Mezi úředníky nezůstane nikdo, kdo s ním nesouhlasí
-
Ponorka pod palbou málem zažehla jadernou válku. SSSR s USA po dramatu u Kuby spojila horká linka