Na Lipensku chybí kuchaři a číšníci. Mnozí raději odchází do Rakouska
„Přijmeme kuchaře, servírku, číšníka. Nástup možný ihned.“ Takové cedule doslova zaplavily restaurace a hotely na Lipensku. Tamní podnikatele trápí nedostatek kvalifikovaného personálu.
V penzionu v Pihlově u Horní Plané vaří vysokoškolačka Veronika Nová. „Přišla jsem sem jako brigádnice. Když jsem pak šla na vysokou, potřebovala jsem peníze ke škole, tak mi nabídli, abych tu dělala o víkendech. Byla jsem ráda, že jsem někde, kde už to znám,“ vypráví.
Provozovatel penzionu Jiří Toth se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu. Šikovní kuchaři mu většinou kvůli lepším podmínkám raději odcházejí za hranice do Rakouska, které je odsud na dohled.
„Pokud tu někdo zůstane, tak je to třeba někdo po škole, kdo nemá takovou praxi, není v kuchyni tak dobrý. My ho přijmeme, jsme za něj rádi, dva tři roky ho učíme, ale pokud se opravdu ukáže, že je šikovný, nakonec do zahraničí uteče,“ popisuje Jiří Toth.
Brigádníkům nabízejí i 150 korun na hodinu, mladí lidé se ale do práce nehrnou
V turistickém ruchu chybí pracovní síly. Při nízké nezaměstnanosti mají zaměstnavatelé problém sehnat stálé pracovníky, ani brigádníků se moc nehlásí. Přestože výrazně zvýšili odměny, Úřad práce eviduje stovky nabídek.
Podmínky jako v Rakousku nebo v Německu podle něj tady restauratéři pro své zaměstnance můžou vytvořit jen těžko. „V Čechách lidé nedají za pivo dvě tři eura, řízek si také nekoupí za 250 korun. V zahraničí ale prostě takové ceny jsou, proto je tam i jiné ohodnocení,“ vysvětluje.
Na rakouském Hochfichtu už zhruba 13 let pracuje kuchař Viktor Toman z Horní Plané. Zlákal ho nejen lepší plat, ale i nové zkušenosti. „V Čechách jsem pracoval od vyučení deset let, pak jsem byl pět let v Německu a teď v Rakousku. V zahraničí bylo všechno oficiálně, v Čechách se platilo minium a pak se doplácelo černými penězi,“ vzpomíná.
Nedostatek lidí řeší na Lipensku každý po svém. Někteří hoteliéři vaří už pouze pro ubytované hosty. Jiní, například Jiří Toth, musí lidi obsluhovat sami ve svém volném čase.
Související
-
Letní brigádu si lidé hledají i v Rakousku. Zájem je například o pošťáky
Kvůli nízké nezaměstnanosti je v Rakousku zájem o pracovníky na sezónu v příhraničí i turisticky atraktivních lokalitách. Zaměstnavatelé tu nabízejí vyšší mzdy i benefity.
-
Nabídek na brigády je dost, ale my jsme líní, říká studentka
Květen je pro studenty ideální čas na to sehnat si přivýdělek na léto. Například objekty pod správou Národního památkového ústavu shánějí průvodce na hlavní část sezóny.
-
Na Šumavě chybí kuchaři, číšníci a pokojské
Starosti mají v zimě už tradičně provozovatelé hotelů a penzionů na Šumavě. Shánějí číšníky, pokojské i pomocné síly do kuchyně. Na horách chybí lidé i na obsluhu v...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Rusko si vše zavinilo samo,‘ měla prohlásit pediatrička. Prokuratura pro ni žádá šest let ve vězení
-
Musíme vývoj sledovat. S Německem jsme ekonomicky propojeni pupeční šňůrou, říká politolog
-
Train surfing není novinka. Dospělí si na sítích takových trendů včas nevšimnou, přibližuje expertka
-
Trumpovy sliby? Ukončit válku za den a deportovat miliony migrantů je nemožné, míní historik Lukeš