Letní brigádu si lidé hledají i v Rakousku. Zájem je například o pošťáky

Kvůli nízké nezaměstnanosti je v Rakousku zájem o pracovníky na sezonní práce v příhraničí i v turisticky atraktivních lokalitách. Zaměstnavatelé tu nabízejí vyšší mzdy i benefity.

V hotelu Aviva, který je na rakouské straně Šumavy, tvoří z padesátky zaměstnanců skoro třicet procent Češi. Podnik jim nabízí řadu benefitů.

„Kromě čtrnácti platů ročně je to možnost ubytování, zdarma je strava i welness služby. V oblasti Horbach je nezaměstnanost pod dvě procenta a sehnat kvalitní lidi je těžké,“ vysvětluje obchodní ředitel Christian Grünbart.

Rakouská pošta dala inzerát do českých novin. Brigádníkům nabízí 1200 euro měsíčně a práci od šesti ráno do tří odpoledne. Michael Homola registruje z Čech jen pět zájemců. „Poprvé jsme se letos rozhodli hledat brigádníky mimo Rakousko. Potřebujeme přibližně 1500 lidí, hlavně jako náhradu za dovolené. Proto jsme do českých, maďarských, slovinských a slovenských novin dali inzerát s nabídkou letní brigády,“ říká.

Nabídek na brigády je dost, ale my jsme líní, říká studentka

servírka, číšník, restaurace, kavárna, pohostinství

Květen je pro studenty ideální čas na to sehnat si přivýdělek na období letních prázdnin. Například objekty pod správou Národního památkového ústavu shánějí průvodce na hlavní část sezóny.

Už dva roky jezdí do Rakouska pracovat vysokoškolský student Štěpán Pisařík z Třeboně. „Je to práce montážníka, vykládáme různé nábytkářské díly a elektroniku. Já si myslím, že se tam člověk rozhodně naučí pracovat, protože když je v zahraničí a za větší peníze, tak si nedovolí se nějak výrazně flákat. Dobré je, že se přiučí jazyk a také samozřejmě ty vyšší finance,“ komentuje.

Se Štěpánem pracuje v rakouské firmě dalších deset českých brigádníků.

Spustit audio
autor: pfr

Odebírat podcast

Související