Nabídek na brigády je dost, ale my jsme líní, říká studentka

14. květen 2018 07:35

Květen je pro studenty ideální čas na to sehnat si přivýdělek na období letních prázdnin. Například objekty pod správou Národního památkového ústavu shánějí průvodce na hlavní část sezóny.

Někteří studenti dávají přednost práci za barem. Tu totiž můžou vykonávat celoročně. „Přišlo mi to jako nejlepší kombinace – vydělat si peníze a naučit se přitom komunikovat,“ vysvětluje středoškolačka Natálie z Českých Budějovic, která už třetím rokem pracuje v kavárně.

Nabídek na brigády je podle ní dost. Problém vidí v něčem jiném. „Já si upřímně myslím, že dneska jsme všichni v mojí věkové kategorii líní a máme strašně problém srovnat se s tím, že ta práce není podle našich představ, takže od toho většinou utíkáme,“ říká.

Vysokoškolačka Anna sice také pracuje za barem, ale raději by dělala jinou práci. Naráží na přivýdělky, které jsou buď špatně zaplacené, nebo časově náročné. „Studuji na pedagogické fakultě výtvarnou výchovu se zaměřením na vzdělávání a společenské vědy. Nejvíc by mě bavila práce ve výtvarném oboru, což se dá řešit spíš zakázkami pro konkrétní lidi ve volném čase,“ dodává.

Státní hrad a zámek v Českém Krumlově přijme na hlavní sezónu od 30 do 60 brigádníků. Většinou se jedná o průvodce. Podle kastelána Pavla Slavka se dříve hlásilo mnoho středoškoláků. To už dnes neplatí. „Mladý člověk je nadšený, neklidný a chce rychle vstřebávat věci, intenzivněji prožívat život, abych tak řekl,“ komentuje.

Zhruba polovinu brigádníků proto tvoří starší lidé, kteří se na zámek rádi vracejí. „Je to v podstatě otázka srdcařů. Zámek je poměrně zvláštní prostředí, ta atmosféra místa, kulturně historické prostředí, to řadu lidí ovlivňuje natolik, že tomu dávají přednost,“ doplňuje.

Pavel Slavko vidí další problém také v legislativě. Podle platného zákoníku práce totiž lidé mladší 18 let nesmí pracovat déle než šest hodin denně.

autor: mvo
Spustit audio

Související