Záchranná stanice v Rozovech přijala loni víc zvířat. Kvůli chladnému počasí potřebovaly pomoc jiřičky

9. leden 2025 08:17

Počet zvířat v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy Rozovy na Českobudějovicku každým rokem stoupá. Ošetřovatelé jich loni přijali 1100, což je o 300 víc než v předcházejícím roce. Přibývá úrazů zvířat po střetu s elektrickým vedením nebo autem. Roli ale hrají i mimořádné události.

„Tady nám poletuje luňák červený. Máme ho u nás od září, pravděpodobnou příčinou úrazu byl náraz vozidla,“ ukazuje do jedné z voliér záchranné stanice v Rozovech nedaleko Temelína správce Petr Skála.

„Po vyléčení a rehabilitaci jsme ho okroužkovali, vypustili do volné přírody, ale bohužel se nám po týdnu vrátil zpět vyhladovělý, takže tam bude ještě nějaký problém. Necháme si ho tedy do jara, budeme rehabilitovat a uvidíme,“ dodává.

Ve stanici, jejíž provoz zajišťuje Zoo Hluboká, je ale také několik zvířat, která se zpět do přírody určitě nevrátí. „V současné době máme ve stanici asi čtyřicet zvířat, z toho zhruba třetinu s trvalým handicapem,“ uvádí Petr Skála.

Čtěte také

Nápor na záchrannou stanici začíná každoročně už v únoru. „To se začínají rodit zajíčci, většinou sem dostaneme zbytečně odchycená mláďata. S postupujícím jarem se líhnou a rodí další mláďata, příjem je v tuto dobu poměrně vysoký, a na podzim zase začínají ježci. Přes zimu jsou tu převážně zvířata po úrazech, třeba drobní pěvci, kteří narazí do skel, ale také zvířata, která přimrzla na vodní hladině,“ popisuje zooložka Markéta Jariabková.

Počet přijatých zvířat zároveň ovlivňují nenadálé události. „V roce 2024 jsme měli velké příjmy jiřiček kvůli chladu a dešťům. Někde třeba také mohou předělávat fasádu a vykutat velkou kolonii netopýrů. Pak počty přijatých zvířat narůstají o několik desítek až stovek,“ zmiňuje zooložka.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy Rozovy na Českobudějovicku letos projde další modernizací. Například téměř dvacet let starou rozletovou voliéru pro dravce nahradí nová.

Spustit audio

Související